Erkeklerin cinsel performansını yerle bir eden 17 sebep

Cinsel sağlık sorunları yaşayan erkeklerin büyük bir kısmı, hâlâ yardım almaktan ve tedavi olmaktan çekiniyor. Oysa 2025 yılında dünyada 322 milyon erkeğin cinsel performans sorunu yaşayacağı öngörülüyor! 40 yaşın üzerindeki her 10 erkekten 7’sinin cinsel sorun yaşadığını belirten Üro-androloji Uzmanı Prof.Dr. Halim Hattat, erkeklerin yataktaki performansına gölge düşüren sebepleri sıraladı

Erkeklerin cinsel performansını yerle bir eden 17 sebep
24 Eylül 2020 - 10:22


 


 

11-Damar sorunları

ABONE OL

1-Damar sorunları Sertleşme işlevinde en önemli rol damar yapısında. Cinsel bölgeye giden damarlar yüksek kolesterol-tansiyon veya sigara nedeniyle daraldığında performans sorunu gelişiyor. Gizli diyabet, diyabet, insülin direnci, hipertansiyon, yüksek kolesterol gibi risklerinizi takip etmeniz şart. Damarsal riskleri olan erkeklerde bazı gibi yöntemlerle cinsel bölge damaları görüntülenebiliyor.
 •  
22-Şeker hastalığı

2-Şeker hastalığı Şeker hastalığı olan erkeklerin yüzde 50-70'inde performans sorunu görülüyor. Yani şeker hastaları tam 3 kat daha fazla risk altında. Diyabete bağlı cinsel bölge sinirlerinde hasar oluşup oluşmadığı bazı testlerle anlaşılabiliyor.
 •  
 

33-Kilo fazlalığı

3-Kilo fazlalığı Aşırı kilo ve vücut yağı hem libidoyu yöneten testosteronu düşürüyor hem de performansı bozuyor.
 •  
44-Hareketsizlik

4-Hareketsizlik Sürekli oturan, hareket etmeyen, yürüyüş yapmayan erkeklerde performans sorunları daha fazla görülüyor. Metabolik değerlendirmelerle erkeklerin tam fiziksel performansı ve riskleri ölçülebiliyor.
 •  
 

55-Uyku sorunları

5-Uyku sorunları Uykusuzluk ve özellikle uyku apnesi performans sorunu riskini neredeyse yüzde 40 arttırıyor.
 •  
66-Hormonsal dengesizlik

6-Hormonsal dengesizlik Testosteron eksikliği performans sorununa yol açmakla kalmayıp performans ilaçlarının da işe yaramamasına neden oluyor. Ayrıca tiroit, prolaktin gibi hormonları kontrol ettirmek de gerekiyor.
 •  
 

77-İlaçlar

7-İlaçlar Birçok tansiyon, kolesterol, kalp, ülser ilacı, bazı idrar söktürücüler, uyarıcı ya da uyutucu ilaçlar, hormonlar, antidepresanlar performans sorununa yol açabiliyor.
 •  
88-Sinirsel nedenler

8-Sinirsel nedenler Multiple skleroz (MS), parkinson, inme gibi sorunlarda performans işlevi bozuluyor.
 •  
 

99-Cerrahi işlemler

9-Cerrahi işlemler Beyin-cinsel organ hattına zarar verecek işlemler ile cinsel bölge lokal dokusunda hasar yaratan ameliyatlar sonrasında da performans sorunu görülüyor.
1010-Prostat sorunları

10-Prostat sorunları Prostat büyümesi, prostat kanseri veya prostat enfeksiyonları performansı bozabiliyor.
 

1111-Sigara

11-Sigara Günde 1 paketin üzerinde sigara içen erkeklerde performans sorunu riski neredeyse yüzde 50 artıyor. Bu nedenle sigarayı hiç kullanmamak ya da bırakmak önemli.
 •  
1212-Aşırı alkol

12-Aşırı alkol Alkolün afrodizyak bir etkisi olduğu düşünülse de yoğun alınan alkol performansı bozuyor. Bu etki hemen ortaya çıkabileceği gibi zaman içinde de gelişebiliyor.
 •  
 

1313-Uyuşturucular

13-Uyuşturucular Esrar, kokain gibi uyuşturucuların performans işlevi üzerinde olumsuz etkisi var. Bu durum sporcu ve vücut geliştirenlerin kullandığı doping maddeler için de geçerli.
1414-Yoğun stres

14-Yoğun stres Stres, cinsel konsantrasyonu yerle bir ediyor. Bunun yanında stres hormonları olarak bilinen kortizol ve adrenalin hormonları ve performans sağlayan maddeleri düşürüyor.
 •  
 

1515-Depresyon

15-Depresyon Depresyonun kendisi de depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar da performansı azaltabiliyor.
1616-Performans endişesi

16-Performans endişesi Performans sorunu yaşama korkusu özellikle daha önce sıkıntı yaşayan erkeklerde gelişiyor. Bu korku tek başına bile performansı bozabiliyor.
 

1717-İlişki sorunları

17-İlişki sorunları İlişkisinde sorun yaşayan, cinsel iletişim eksikliği olan erkeklerde sorun daha fazla görülüyor.
YORUMLAR

 • 0 Yorum