Futbolda nostalji zamanı

Avrupa Şampiyonası'nın son maçlarını izlemeye niyetliyseniz sizi caydırmayım ama...

Futbolda nostalji zamanı
09 Temmuz 2024 - 09:33 - Güncelleme: 10 Temmuz 2024 - 09:31

Avrupa Futbol Şampiyonası'nın başlamasından bu yana Türkiye futbolla yatıp kalkmaya başladı. Milli takımımızın ilk maçlarında beklenenden daha iyi sonuçlar alması üzerine, başta her şeye kadir Cumhurbaşkanımız olmak üzere pek çok umutlu futbolsever ve vatansever Türkiye-Hollanda maçını izlemek üzere Almanya'nın yolunu tuttu. Milli takımımız Hollanda maçında da iyi mücadele etti ama maçı kazanmaya gücü ve deneyimi yetmedi. Belki de yıldızı Avrupa'da parlamaya başlayan Arda dışında maçı kopartacak oyuncusu olmadığı için finale kalamadı Türkiye.

Neden nostalji zamanı

Hemen belirteyim ki "futbolda nostalji zamanı" derken sözünü ettiğim nostaljinin milli takımımızın performansıyla hiçbir ilgisi yok. Avrupa Şampiyonası karşılaşmalarının çoğunu televizyondan izledim ve bu karşılaşmalarda sergilenen futbol, futbolcuların birçoğunun davranış biçimi ve futbolculuk ahlakı beni hiç tatmin etmedi. Küçük bir müdahaleye maruz kalan futbolcuların neredeyse ölü taklidi yaparak hakemleri kandırma çabaları da işe yaramadı.  

 

Maç sonuçları da bunu yansıtıyor zaten. Oynanan 8 maçta toplam olarak 13 gol atılmış, iki maç 0-0 sona ermiş, 0-0 ya da 1-1 sonuçlanan üç maçta da sonuç penaltı vuruşlarıyla belirlenmiş.

Nerede o eski yıldızlar?

Galatasay'da iki dönem kulüp yönetiminde görev alan babam beni daha sekiz yaşındayken İstanbul'da oynanan Gaatasaray-Sunderland maçına götürmüş ve o gün hayran kaldığım kaleci Turgay'ın inanılmaz kurtarışları bile İngiliz takımının maçı kazanmasını önleyememişti. Yıllar sonra Metin Oktay'ın Galatasaray formasıyla oynadığı ilk maçı da İstanbul'da izlemiş ve ondan sonra hiçbir maçını kaçırmaz olmuştum. Metin'in oynadığı her maça aynı heyecanla giderdim o zaman.

Televizyonla maç yayını yaygınlaşınca bu kez Avrupa ve Latin Amerika takımlarının maç yayınlarına dadandım ve futbolun gerçek yıldızlarıyla o zaman tanıştım. Maç saatini heyecanla beklerdim.

Almanya'da Portekiz milli takımında karşımıza çıkan Christiano Ronaldo da zirveye hızlı tırmananlardan biri olmuştu. Ama şimdi Almanya'da karşımıza çıkan Ronaldo o bildiğimiz Ronaldo değil artık. İte kaka bir penaltı golü attırmışlar ona da ama bu haliyle eski Ronaldo'nun kötü kopyası olabilir ancak.

Yalnızca eski haliyle Ronaldo'yu değil, bütün zamanların en izlenmeye değer futbolcuları arasında yer alan Franz Beckenbauer'i, Johan Cruyff'u, Michel Platini'yi, Gerd Müller'i ve Zinedin Zidan'ı ve diğerlerini özlememek elde değil. Şimdi onları hatırlayarak maç izlemeye başlasanız bile bu çabanızın fazla işe yaramayacağını çok geçmeden hissediyorsunuz.

İtalyan gazetecinin isyanı

Avrupa Futbol Şampiyonası'nı yakından izleyen İtalyan gazeteci Carlo Garganese bu tablo karşısında duyduğu öfkeyi keskin ifadelerle dile getirmiş sosyal medyada. "Bu şampiyona bugüne kadar izlediklerimin en kötüsü. İsyanya ve Almanya dışındaki bütün iddialı takımlar döküldü. Hani nerede bunların anlı şanlı yıldızları? Golcüleri, pasörleri, oyun kurucuları? Futbol 20 yıldır muazzam bir çöküş yaşıyor. Futbolcular sağlığını korumaya odaklanmış robotlara dönüştü. Eski yıldızları çok ararız bundan sonra."

Avrupa Şampiyonası'nın son maçlarını izlemeye niyetliyseniz sizi caydırmayım ama benim çok hevesli olmadığımı anlamışsınızdır herhalde.
 

Osman Ulagay

[email protected]

YORUMLAR

  • 0 Yorum