Hamidiye düşmanlığında yeni perde; bu kez 'rakı üretildi' yalanı

Yüzlerce kişinin paylaştığı görselin montajlanmış olduğu ortaya çıktı

Hamidiye düşmanlığında yeni perde; bu kez 'rakı üretildi' yalanı

Yüzlerce kişinin paylaştığı görselin montajlanmış olduğu ortaya çıktı

Hamidiye düşmanlığında yeni perde; bu kez 'rakı üretildi' yalanı
29 Ekim 2019 - 20:31

Sosyal medyada birkaç haftadır aralıklarla paylaşılan bir fotoğraf ve ona eşlik eden gönderilerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait Hamidiye’nin rakı ürettiği iddia edildi. Ancak Hamidiye'nin ürettiği iddia edilen rakının görselinin montajlanarak hazırlandığı ve dolaşıma sokulduğu ortaya çıktı.

CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun İBB Başkanı olmasının ardından aralarında bakanlıkların ve bankaların da olduğu bazı kurumlar İBB'ye bağlı Hamidiye suyuna boykot uygulamaya başlamıştı. Kurumların boykotunun ardından Hamidiye ile ilgili 'rakı ürettiği' iddiası sosyal medyada yayıldı. Bir görsel eşliğinde yayılan iddiayı araştıran teyit.org, yüzlerce kişinin paylaştığı görselin montajlanmış olduğunu ve iddianın yalandan ibaret olduğunu açıkladı.

teyit.org'un haberine göre, Hamidiye’nin rakı ürettiği bilgisi doğru değil. İşletmenin alkollü içki üretim ya da dağıtım izni bulunmuyor. Hamidiye şimdilik yalnızca içme suyu üretimi ile şişelerin temizlenmesi ve dezenfektasyonu alanlarında faaliyet gösteriyor. Paylaşımlarda kullanılan görsel ise montajlanarak hazırlanmış ve şişenin orijinalinde Mey İçki’nin Yeni Rakı adlı ürünü görünüyor.

Alkollü içki üretimi izne bağlı

Türkiye’de alkollü içki üretimi, ithalatı, dağıtımı ve hatta satışı yapmak kolay değil. Tarım ve Orman Bakanlığı mevzuatına göre, ancak gerekli izne sahip firmalar, kapsamlı standartları ve koşulları sağladıkları hallerde, alkollü içki üretim, ithalat ve dağıtımını yapabiliyor.

Bu izne sahip firmaların listesine de bakanlığın internet sitesinden rahatlıkla erişilebiliyor. Buna göre, ne üretim ne de dağıtım izin listelerinde İBB’ye ait Hamidiye Kaynak Suları firması yer alıyor. Hamidiye alkollü içki üretimi yapmak isterse, bu izin belgesini almak zorunda. 

Nitekim, Hamidiye’nin kendi internet sitesinde de, verilen hizmetler başlığı altında alkollü içeceklerle ilgili herhangi bir bilgi yok. Ürünlerimiz bölümündeki liste ise şunları içeriyor: Damacana 19 litre, cam şişe 0,33 litre, cam şişe 0,75 litre, bardak su 125 mililitre, bardak su 180 mililitre, bardak su 250 mililitre, kutu su 20 litre, pet şişe 0,20 litre, pet şişe 0,33 litre, pet şişe 0,50 litre, pet şişe 1,50 litre, pet su 5 litre, pet su 10 litre, pet su 19 litre. 

Alkollü bir içecek için marka başvurusu da yok 

Firma, rakı üretimine yönelik herhangi bir marka başvurusunda da bulunmuş değil. Firmanın 50’yi aşkın markası arasında Osmanlı şerbetine rastlamak olası, ancak alkollü bir içecek için herhangi bir başvuruda bulunulmamış

İstanbul Ticaret Odası sicil kayıtlarına göre de Hamidiye, alkollü içki üretmiyor ve firmanın faaliyet alanı içme suyu üretimi ile şişelerin temizlenmesi ve dezenfektasyonundan ibaret. Ancak yine bu kayıtlara göre, firmanın iş konuları arasında, kömür üretmek, depolamak ve satmak ile kömür ocakları kurmak, işletmek ve kiralamak da yer alıyor. 

Bu haber 1093 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yusuf Şükrü Şafak
    9 ay önce
    Kime ,kim yaparsa yapsın,yalan ve kumpas çok iğrenç bir şey.Şiddetle kınıyorum.Bu medyaya,bu tarz haberlerden dolayı hiç güven kalmıyor.YALANCILAR VE DUYGULARI İSTİSMAR EDENLER YUH OLSUN SİZLERE,YUH!