Her an her şey olabilir... Dünya ve Güneş... Yeni ispatlandı

Dünyada bilim adlı sosyal medya sayfası tarafından paylaşılan görüntülerde, Dünya ile Güneş arasındaki devasa dans gözler önüne serildi. Peki Dünya'nın dönüş hızı saatte kaç kilometre? Dünya saatte kaç kilometre yol alıyor. İşte bilinmesi gerekenler...

Her an her şey olabilir... Dünya ve Güneş... Yeni ispatlandı
26 Ekim 2020 - 10:19

İnsanoğlunun var olduğu günden bu yana belki de en çok merak ettiği mekanlardan biri uzay…

Uzayın belirsizliği, insanoğlunu her geçen biraz daha cezbediyor. Dünya ile Güneş arasındaki ilişki de insanların dikkatini çeken konulardan biri…

Sosyal medyada ‘Science World’ yani dünyada bilim adı ile yayın yapan bir sayfada, Dünya’nın Güneş’in etrafında nasıl döndüğüne ilişkin görüntülere yer verildi. 

Dünya’nın Güneş’in etrafındaki döngüsü izleyenleri büyüledi.


asda-028.jpg

Dünya’nın dönüşü sabittir, ancak hızınız hangi konumda bulunduğunuza göre değişmektedir.NASA’ya göre, Dünyanın çevresi (buna ekvator çizgisi de denir) yaklaşık 40.070 kilometredir. Bir günün 24 saat uzunluğunda olduğunu bildiğimize göre, çevreyi günün uzunluğuna böldüğümüzde yaklaşık 1.670 km/saat ekvatoral bir hız ile karşılaşırız.

Ancak ekvatordan kuzeye ya da güneye gittiğinizde o kadar hızlı hareket etmeyeceksiniz. Eğer enlemde 45º (kuzeyde veya güneyde) hareket edersek hızı enlemin kosinüsünü kullanarak hesaplayabiliriz. 45º kosinüs 0,707’dir, bu nedenle 45º derecedeki dönüş hızı kabaca 0,707 x 1670 = 1,180 km/saat lik bir çizgisel hıza karşılık gelir. Bu hız, kuzeye veya güneye doğru ilerledikçe daha da  azalır. Kuzey ya da Güney kutup noktalarına geldiğiniz zaman ise dönüşünüz kosinüs 90º değeri ”0” olduğundan (0 x 1670 = 0 km/saat) çizgisel hızınız sıfırdır.

Elbette, Dünya’nın dönüşü uzayda sahip olduğumuz tek hareket değildir. Güneşin etrafındaki yörünge hızımız yaklaşık 107.000 km/saattir. Bunu temel geometri ile hesaplayabiliriz.

İlk önce, Dünya’nın uzayda ne kadar yol aldığını bulmalıyız. Dünya Güneşin yörüngesindeki bir turu yaklaşık 365 gün sürer.Dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesi bir elipstir ancak matematiği daha basit hale getirmek için, bunun bir çember olduğunu varsayalım. Yani, Dünya’nın yörüngesi bir dairenin çevresidir. Uluslararası Astronomlar Birliği’ne göre, Dünyadan Güneşe 149.597.870 kilometre uzaklıktadır. Bu yörünge çemberimizin yarı çapıdır (r). Bir dairenin çevresi 2 x π x r’ye eşittir. Böylece bir yıl içinde Dünya Güneşin çevresinde yaklaşık 940 milyon km yolculuk yapar.

Hız, geçen süre boyunca kat edilen mesafeye eşit olduğu için, Dünya’nın hızı 940 milyon km nin 365.25 güne bölünmesi günlük hız ve bu sonucunda 24 saat bölünerek saatlik  hesaplanır. Böylece, Dünya günde yaklaşık 2,6 milyon km veya saatte 107,226 km yol alıyor denilebilir.


Güneş’inde Samanyolu’nda kendine ait bir yörüngesi vardır. Samanyolu ise en az 100.000 ışık yılı çapındadır yani bir ışık demetinin Samanyolu galaksisini baştan sona katetmesi 100.000 yıl sürer. Stanford Üniversitesi’ne göre Samanyolu’nun merkezden yarıçapının yarısı kadar uzak olduğumuz düşünülüyor, bu da Güneşin Samanyolu galaksinin merkezinden yaklaşık 25.000 ışık yılı uzaklıkta olduğunu göstermektedir. Güneş ve güneş sistemi saniyede 200 km hızla ya da ortalama 720.000 km/saat hızla hareket ediyor gibi görünmektedir. Bu hızlı hızda bile, Güneş sisteminin Samanyolu etrafından dolaşması 230 milyon yıl alacaktır.

Kaynak Yeniçağ: Her an her şey olabilir... Dünya ve Güneş... Yeni ispatlandı

YORUMLAR

  • 0 Yorum