İddia: Erdoğan, Melih Gökçek'i genel başkan yardımcısı yapacak

"İlk değişiklik kabinede olacak"

İddia: Erdoğan, Melih Gökçek'i genel başkan yardımcısı yapacak

"İlk değişiklik kabinede olacak"

İddia: Erdoğan, Melih Gökçek'i genel başkan yardımcısı yapacak
30 Temmuz 2019 - 08:52

AKP'nin "Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı"nda olağan AKP kongresinin bir yıl öne çekilmesi yerel seçimlerdeki yenilgide sorumlu tutulan isimlerin görevden alınacağı olarak yorumlanmıştı. Yeniçağ muhabiri Fatih Ergin, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istifasını istediği eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i genel başkan yardımcısı yapacağını iddia etti.

TIKLAYIN: Melih Gökçek Twitter'dan istifa etti!


Erdoğan, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve AKP'den istifa eden eski bakan Ali Babacan’ın kendisine cephe almasına ve yeni parti çalışmalarına başlaması üzerine Bülent Arınç, Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin gibi AKP’de ağırlığı bulunan isimleri Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’na alarak karşı hamlede bulunmuştu. Erdoğan’ın aynı hamleyi parti yönetiminde de gerçekleştirerek, geçmişte AKP iktidarında önemli görevlerde bulunmuş ve kamuoyunun da yakından tanıdığı bazı isimleri bu kapsamda değerlendirmeyi düşündüğü öne sürüldü. Bu kapsamda Melih Gökçek’i genel başkan yardımcılığına getirileceği iddia edilirken, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin ise koltuğunu koruyacağı, Gökçek’e farklı bir görev verileceği belirtildi.

İlk değişiklik kabinede olacak


AKP kulislerinde revizyonun öncelikli olarak kabinede olacağı görüşü hakim. Özellikle "teknokrat" ya da "sektörden gelenler" diye isimlendirilen, siyasetçi kökenli olmayan bakanların milletvekili ya da parti yönetimiyle diyalog kurmaması, talepleri karşılayamamasından şikayet edilirken, İstanbul seçimi kaybeden Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı başyardımcılığı ya da Cumhurbaşkanı vekilliğine getirileceği, Erdoğan’ın da bu pozisyonların alt yapısının hazırlanması için talimat verdiği geçtiğimiz günlerde iddia edilmişti. Erdoğan'ın kabine ile ilgili yapılan eleştiriler karşısında parlamentodan kabineye iki ya da üç ismi alabileceği ifade ediliyor.

Bu haber 352 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum