İkinci el ilanlarda büyük patlama! Satmak isteyenin elinde kaldı, yeni uyarı geldi

Araba piyasasıyla ilgili dikkat çeken açıklama geldi. İkinci el otomobil piyasasında satışlar durma noktasında. Yılbaşında kısa süre içinde alıcı bulabilen araçlar bugünlerde zor satılıyor. İkinci el platformlarında satılık ilan sayısında patlama yaşandı. İlan sayıları 1 milyona dayandı. Peki vatandaşlar araçlarını neden satmak istiyor? İşte detaylar...

İkinci el ilanlarda büyük patlama! Satmak isteyenin elinde kaldı, yeni uyarı geldi
10 Mayıs 2024 - 08:48

İkinci el otomobilde satılık ilan sayısı son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yılbaşı öncesi ikinci elde satış süresi 10-15 gündü, ancak bu 2 aya kadar yükseldi. Özellikle ikinci el platformlarda ilan sayılarında önemli artışlar yaşandı. İkinci el satılık araç ilanları 1 milyona yaklaştı. Peki vatandaşlar araçlarını neden elden çıkarmak istiyor? İşte detaylar...

 
İkinci el ilanlarda büyük patlama! Satmak isteyenin elinde kaldı, yeni uyarı geldi - Sayfa 2

Konuyla ilgili detayları açıklayan arabam.com Genel Müdür Yardımcısı Emrah Şahin şu ifadeleri kullandı: Kredi faizlerinin yükselmesi dolayısıyla araç alım için gereken finansman zor olabiliyor, alıcılar kendi araçlarını satmadan yeni araç alımında kredi faizlerinin yüksek olması sebebiyle zorlukla karşılaşabiliyorlar. 
İkinci el ilanlarda büyük patlama! Satmak isteyenin elinde kaldı, yeni uyarı geldi - Sayfa 3

Diğer yandan otomobil alımı, yüksek mevduat faizleri nedeniyle bir yatırım aracı olmaktan çıktı, acil olmayan ihtiyaçlar öteleniyor, vatandaşlar paralarını mevduatta değerlendiriyor.

‘YÜKSEK FAİZDEN YARARLANMAK İSTEYEN SATIŞA GEÇTİ’ 
Krediye erişimin zorlaşması ve enflasyon nedeniyle 2024 yılında, 2023 yılına göre bir daralma bekleniyordu. Yılın ilk çeyreğinde sıfır araçların satışı için yapılan kampanyalar piyasayı canlı tuttu.

 
İkinci el ilanlarda büyük patlama! Satmak isteyenin elinde kaldı, yeni uyarı geldi - Sayfa 4

Sonrasında da seçimler ve bayram sonrası kurun artacağı beklentisiyle araçlarını değiştirmek isteyen kullanıcılardan dolayı pazarda hareketlilik devam etti.

2024 yılı için beklenen daralma Nisan-Mayıs dönemine ertelendi diyebiliriz. Kur konusundaki durumun netleşmesi, kredilere erişim zorluğunun devam etmesiyle beraber bunun sektöre yansımalarını görüyoruz. İlan sayılarındaki artışta, talepten dolayı ilandaki araçların satış süresinin ortalama %2 uzaması etkili oldu.

 
İkinci el ilanlarda büyük patlama! Satmak isteyenin elinde kaldı, yeni uyarı geldi - Sayfa 5

İlan sayılarındaki artışta bir başka etkenin de yüksek mevduat faizi fırsatından faydalanmak isteyen kişilerin aracını satabilmek adına ilanlara yönelmesi olduğunu diyebiliriz. 
İkinci el ilanlarda büyük patlama! Satmak isteyenin elinde kaldı, yeni uyarı geldi - Sayfa 6

İŞTE PİYASADA EN ÇOK İLANA ÇIKAN ARAÇLAR! 
Nisan ayı ilan verilerine göre ilanlarda en çok yer alan markalar; Fiat, Renault, Wolkswagen, Ford ve Opel. Model özelinde bakacak olursak da Clio, Astra, Megane, Focus ve Corolla olarak sıralamak mümkün.

 
İkinci el ilanlarda büyük patlama! Satmak isteyenin elinde kaldı, yeni uyarı geldi - Sayfa 7

SIFIR VE İKİNCİ ELDE ARTIŞ DEVAM EDER Mİ? 
Avrupa Komisyonu'nun belirlediği 0 km araçlar için 7 Temmuz’da geçerli olacak güvenlik tedbirleri nedeniyle araçlardaki donanımlarla beraber fiyatların artması ve bu artışın 2. ele de yansıması yönünde bir düşünce hakim. Diğer yandan da araçlar şu an satılmakta zorlandığı için satamayanların tek çıkış yolu aracının fiyatını düşürmek. Bu doğrultuda düşüş olacak da denebilir artış olacak da denebilir. Bu sorunun tek bir yanıtı bulunmuyor, hep beraber bekleyip göreceğiz.

 
İkinci el ilanlarda büyük patlama! Satmak isteyenin elinde kaldı, yeni uyarı geldi - Sayfa 8

ŞU ANDA ALIM İÇİN DOĞRU ZAMAN MI? 
İhtiyacı olan kullanıcılar uygun fiyat ya da kampanya yakaladıysa satın alabilir. Türkiye'de araç almanın en doğru zamanı, ihtiyacın oluştuğu zamandır.

İhtiyaç varsa ötelemeden alınmalıdır. Ancak otomobillerin bir yatırım aracı olmaktan çıktığını söyleyebiliriz.”


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum