Kabine değişikliği konuşulmaya başlandı!

İşte ayrılması ve devam etmesi beklenen isimler… Gazeteci Erdal Sağlam, şimdiden kulislerde kabine değişikliğinin konuşulmaya başlandığını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in görevden alınmayacağı görüşünü dile getiren Sağlam, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın ise 'affını istediği' iddiasını paylaştı.

Kabine değişikliği konuşulmaya başlandı!
28 Şubat 2024 - 10:35 - Güncelleme: 29 Şubat 2024 - 09:37

10 Haber yazarı Erdal Sağlam, 31 Mart 2024'te düzenlenecek yerel seçimlere daha bir ay olmasına rağmen kulislerde kabinede yapılacak değişikliklerin şimdiden konuşulmaya başlandığını, bazı bakanların kendi istekleriyle, bazılarının da ise başarısız görüldükleri için görevden ayrılacağının konuşulduğunu aktardı.

"Henüz çok yaygın olmayan ancak seçimler yaklaştıkça alevlenmesi beklenen bakan değişikliklerine ilişkin söylentilerde görevden alınacakları konuşulan üç-dört bakanın adı sık geçiyor" diyen gazeteci, şöyle devam etti:

Advertisement

"Yine, seçimden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi politikalarında, siyasi alanda ve dış politika konularında önemli tercihler yapmak zorunda kalacağı söyleniyor. Özellikle mayıs seçimlerinden sonra Batı ile yakınlaşma mesajı veren ancak daha sonra klasik dış politika tavrına dönen Erdoğan'ın önümüzdeki yıllarda izlemek için çizeceği yol merakla bekleniyor.

Enflasyonla mücadele hakkıyla yapılacaksa, yoğunlaştırılması gereken sıkı para politikasının yanına sıkı maliye politikaların ve harcama kısıntılarının eklenmesi gerekecek. Yabancı sermayenin özellikle sıkı para politikasının olumsuz etkilerini yumuşatmak, toplumsal muhalefetin büyümesini engellemek adına önemli olduğu da ortada. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bu nedenle sürekli olarak 'mevcut politikanın seçim sonrası Cumhurbaşkanı'nın desteğiyle devam edeceğini, yabancı sermaye gelişinin çok hızlanacağını' söylüyor. Bunun için ise hem yeni yapısal tedbirlere hem de yabancı sermayeye güvence verecek hukuki ve kurumsal düzenlemelere ihtiyaç olduğu da ortada.

'MEHMET ŞİMŞEK'İ GÖREVDEN ALACAĞINI SANMIYORUM'

İşte bu temel tercih ile bakanlarının değişiminin, bence yakın ilişkisi bulunuyor. Maaş ve ikramiye zamlarında, Bakan Mehmet Şimşek'in Cumhurbaşkanı'nın aldığı kararlarda etkili olduğunu gördük. Buna karşılık kabine içinde ve parti kademelerinde özellikle emeklilere verilen düşük maaşlar konusunda rahatsızlık olduğunu da biliyoruz. AKP kulislerinde uzman gazeteci Nuray Babacan'ın Gazete Pencere'de yazdığı kulislerden Mehmet Şimşek'in bu maaş artışlarına karşı çıkan tavrından rahatsızlıkların giderek büyüdüğünü de anlıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum