"Kavgacı bozguncu seçim yarışına giriyor"

Türkiye'deki seçimler ve adaylarla ilgili yaşanan gelişmelerle ilgili dikkat çekici bir analizler geliyor.

 "Kavgacı bozguncu seçim yarışına giriyor"
26 Mart 2023 - 09:47

Türkiye’deki seçim süreci çok farklı gündemlerle dikkat çekmeye devam ediyor. cumhurbaşkanlığına aday olduğunu duyuran  Muharrem İnce için önemli analizler geliyor.

Fransız haber ajansı AFP’ye  analizinde, Muharrem İnce’nin 2018’deki seçimlerdeki performansı son dönemdeki hamleleri incelenirken dikkat çekici yorumlar da yer aldı. “Kavgacı bozguncu Türkiye’deki seçim yarışına giriyor” başlığının kullanıldığı haberde “Türkiye’nin üst düzey siyasetçileri Mayıs ayındaki seçim için iki tarafa ayrıldı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyenler ve onun 20 yıllık iktidarını bitirmeyi hedefleyerek birleşen blok. Ve bir de Muharrem İnce yarışa dahil oldu” ifadesi kullanıldı.

 

“RAHATSIZLIK YARATTI”

2018’deki seçimlerde yüzde 30.6 oy alan İnce’nin seçim sonrası ortadan kaybolduğuna dikkat çekilen haberde, “İnce’nin yenilgisi sonrasında çok şey oldu. Altı siyasi parti Erdoğan karşıtı ittifak kurdu ve 14 Mayıs’ta  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçtiler. HDP de Kılıçdaroğlu’na dışarıdan destek vereceğinin sinyalini verdi” denildi.

Haberde, Millet İttifakı’nın daha önce olmadığı kadar Erdoğan’ı zorlayabileceği belirtilirken İnce’nin adaylığının Erdoğan’ın rakipleri için rahatsızlık yarattığı da öne sürüldü. AFP’ye konuşan uzmanlar İnce’nin CHP ve İyi Parti’den oy alarak seçimi ikinci tura taşıyabileceğini belirtildi.

 

“İNCE’NİN ‘ADAM KAZANDI’ MESAJI KABAYDI”

CHP’nin İnce’yi aday gösterdiği ve İnce’nin mitinglerdeki konuşmalarının Erdoğan’ı anımsattığı hatırlatılan 2018’deki seçimleri için, “Beklentiler yüksekti fakat hayal kırıklığı çok derin oldu. Saatlerce sessiz kalan İnce yenilgisini bir gazeteciye ‘Adam kazandı’ diye mesaj atarak kabul etti” yorumuna da yer verildi. İnce’nin yenilgiyi bu şekilde açıklamasını AFP, “Kaba” olarak yorumlarken bu süreçten sonra İnce’ye desteğin de azaldığına vurgu yapıldı.

İnce’nin seçim sürecinden sonra Kılıçdaroğlu’nun karşısında CHP liderliği için yarıştığına da dikkat çekilirken bunda da başarısız olduğu belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum