Koronavirüs Cinsel İsteksizlik Yapıyor!

Araştırmalara göre koronavirüs vücutta bazı hastalıkların kalmasına neden oldu. Bunlardan biri de cinsel istek detayı...

Koronavirüs Cinsel İsteksizlik Yapıyor!
03 Şubat 2023 - 10:52

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hala tam anlamıyla bitmiş değil. Her ne kadar etkisi azalmış gibi görünse de dünyada kayıplar yaşanmaya devam ediyor.

Ülkemizde de pek çok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs, bazı hastalıkların da habercisi oldu. Yapılan bir araştırma koronavirüsü yendikten sonra bazı belirtiler göstermeye devam eden kişilerde görülen "Uzun Covid-19" sendromu ile ilgili dikkat çekici bulgular ortaya çıkardı. Bu bulgulardan biri de cinsel istek detayı oldu.

UZUN COVID-19 SENDROMUNA DİKKAT!

1000 kişinin katıldığı bir anket çalışmasında bilim insanları koronavirüsü atlattıktan sonra halen belirti göstererek “Uzun Covid-19 sendromu” yaşayan kişilerin karşılaştığı rahatsızlıkları ortaya çıkardı. Bilim insanları “Uzun Covid-19 sendromu”nun haftalarca ve bazı vakalarda aylarca sürdüğüne de dikkat çekti.

KALP ÇARPINTISI YAPABİLİYOR

Uzun Covid-19’un en belirgin belirtilerinin halsizlik ve nefes darlığı olduğu belirtilirken Profesör Maureen Baker ise İngiliz medyasına konuştu ve yapılan güncel anketi değerlendirdi. Baker, “Halsizlik, beyin sisi ve nefes darlığı gibi bilinen belirtilerin yanı sıra kulakta çınlama, baş dönmesi, ağrı ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler de ortaya çıkabiliyor” dedi. Kadınlarda regl döngüsünün değişmesinin de belirtilerden biri olduğu belirtilirken saç dökülmesi, baş ağrısı ve geçmeyen öksürüğün de Uzun Covid-19’un belirtilerinden biri olduğu kayıtlara geçti.

KADINLARDA CİNSEL İSTEK AZALMASI

1000 kadının katıldığı anketin detaylarını paylaşan İngiliz medyası kadınların yüzde 49’unun cinsel isteğinin azaldığını da duyurdu. Kadınların yüzde 60’ının ise “Uzun Covid-19″la bağlantılı olarak uyku sorunu yaşadığı belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum