Küresel gıda enflasyonu yüzde 3,4 düştü; Türkiye'de yüzde 69,9 arttı!

Küresel gıda enflasyonunda düşüş hızı yavaşlasa da Türkiye gıda enflasyonunda küresel seviyelerden halen uzakta. Dünyada gıda fiyatları son bir yılda yüzde 3,4 düştü; Türkiye’de ise yüzde 69,9 artış gösterdi.

Küresel gıda enflasyonu yüzde 3,4 düştü; Türkiye'de yüzde 69,9 arttı!
08 Haziran 2024 - 08:59

 

Türkiye ile küresel gıda enflasyonundaki makas Mayıs ayında da açık kalmaya devam etti.

Dünya gıda fiyatları, Mayıs ayında şeker ve bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüşlere rağmen tahıl ve süt ürünleri fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle art arda üçüncü ayda arttı.
 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi Nisan ayındaki revize edilmiş seviyeden yüzde 0,9 yükselerek Mayıs ayında 120,4’e çıktı.

Bununla birlikte endekste yıllık olarak yüzde 3,4’lük düşüş kaydedildi.

Küresel gıda enflasyonu ile Türkiye gıda enflasyonu kıyaslaması:

küresel gıda enflasyonu
 

Gıda fiyatlarında aylıkta yükseliş ivmesi görünürken, yıllık düşüş hızında da yavaşlama dikkat çekti.

Türkiye’de bir zamandır yıllık gıda enflasyonunda yatay seyir izlenirken, küresel gıda enflasyonuyla olan makasın da ciddi düzeyde devam ettiği görüldü.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mayıs ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 69,9 oldu. Son veriyle birlikte küresel gıda enflasyonuyla olan makas da 73 puanın üzerinde gerçekleşti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum