Moskova'da konser salonunda katliam! Ölü sayısı her geçen saat artıyor

Rusya'nın başkenti Moskova'da Crocus Belediye Binası'nda yer alan konser salonuna maskeli en az 3 kişi tarafından silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 70'ten fazla kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve Türkiye'nin terör saldırısını kınadığını belirterek başsağlığı diledi.

Moskova'da konser salonunda katliam! Ölü sayısı her geçen saat artıyor
23 Mart 2024 - 11:04

Öte yandan saldırıyla ilgili ortay çıkan Call of Duty oyunu detayı tüyleri diken diken etti.

Rusya'nın başkenti Moskova'da Crocus Belediye Binası içerisinde yer alan bir konser salonuna maskeli kişiler tarafından terör saldırısı düzenlendi. Makineli silahlarla çevreye ateş açan kişiler birçok sivili hedef alırken konser salonunda büyük panik yaşandı. Birçok kişi binadan kendi çabalarıyla kurtulurken bölgeye gönderiler kolluk kuvvetleri, ambulans ve itfaiye ekipleri kısa süre içinde çalışma başlattı. 100'den fazla kişi binadan tahliye edilirken ağır yaralılar ve olayda yaşamını yitirenlerin cesetleri binadan çıkarıldı. Haberin Devamı
 

 

Moskovada konser salonunda katliam Ölü sayısı her geçen saat artıyor
 

 

ÖLÜ SAYISI GİDEREK ARTIYOR

Rusya Soruşturma Komitesi olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyururken 70'den fazla kişinin saldırı sırasında öldüğünü duyurdu. Öte yandan Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, saldırı sırasında 5'i çocuk olmak üzere toplam 115 kişinin hastanelerde tedavi alında bulunduğunu belirtti.

SALDIRIYI DEAŞ ÜSTLENDİ

Fransız haber ajansı AFP, Moskova'daki terör saldırısını DEAŞ'ın üstlendiğini duyurdu.

 

Moskovada konser salonunda katliam Ölü sayısı her geçen saat artıyor
 

 

BİLGİSAYAR OYUNU GERÇEK OLDU

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen silahlı saldırı 14 yıl önceki Call of Duty MW2 oyununun "No Russian" bölümünü hatırlattı. Oyun tarihindeki en iğrenç görev olarak tanımlanan bölümde tıpkı dün geceki saldırıda olduğu gibi teröristlerin önüne geleni vurduğu görülüyor.

Haberin Devamı

 

Moskovada konser salonunda katliam Ölü sayısı her geçen saat artıyor
 

 

İşte oyundaki o sahne

RUSYA'DAN BMGK'DA TOPLANTI TALEBİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’daki terör saldırısına ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden toplantı talep edeceklerini açıkladı.

ALİYEV’DEN PUTİN’E TAZİYE MESAJI

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Moskova'da Crocus Belediye Binası'nda yer alan konser salonuna düzenlenen silahlı saldırı sonucu çok sayıda can kaybı ve yaralanma haberinin kendisini ve Azerbaycan halkını derinden üzdüğünü belirten Aliyev mesajında şu ifadeler yer verdi:

“Bu terör eylemini Azerbaycan halkı adına ve kendi adıma şiddetle kınıyor, size, Rus halkına, mağdurların ailelerine ve yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

 

Moskovada konser salonunda katliam Ölü sayısı her geçen saat artıyor
 

 

DIŞİŞLERİ SALDIRIYI KINADI

Dışişleri Bakanlığı "Moskova’daki bir konser salonuna düzenlenen masum sivilleri hedef alan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

UKRAYNA: SALDIRIDA İLGİLİMİZ YOK

Zelenskiy'nin üst düzey yardımcısı Mihail Podolyak yaptığı açıklamada "Gerçekleşen saldırıda Ukrayna'nın bir alakası bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN ABD'YE: BU SONUÇLARA NEYE DAYANARAK VARIYOR?

Rus Dışişleri Bakanlığı “Beyaz Saray, Moskova'daki terör saldırısına Ukraynalıların karıştığına dair herhangi bir belirti görmediğini söyledi. Bu sonuçlara neye dayanarak varıyor?” açıklamasında bulundu.

 

Moskovada konser salonunda katliam Ölü sayısı her geçen saat artıyor
 

 

ABD: UKRAYNA'NIN YAPTIĞINA DAİR KANIT YOK

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Moskova saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, henüz saldırının ayrıntıları hakkında bilgi veremeyeceğini ve Ukrayna'nın ya da Ukraynalıların olaya karıştığına dair herhangi bir kanıtın olmadığını söyledi.

RUSYA GÜVENLİK KONSEYİ BAŞKAN MEDVEDEV AÇIKLAMA YAPTI

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Medvedev:

Şiddete güçle karşılık verilmediği, teröristlerin toplu infazları ve ailelerine yönelik baskılara ölümlerle karşılık verilmediği sürece hiçbir mahkeme ve soruşturmanın faydası olmayacaktır.Şiddete güçle karşılık verilmediği, teröristlerin toplu infazları ve ailelerine yönelik baskılara ölümlerle karşılık verilmediği sürece hiçbir mahkeme ve soruşturmanın faydası olmayacaktır.

RUSYA DIŞİŞLERİ'NDEN ÇAĞRI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Tüm dünya Moskova'daki terör saldırısını kınamalı" açıklamasını yaptı.

 

 

Moskovada konser salonunda katliam Ölü sayısı her geçen saat artıyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum