Örümceklerin cinsel hayatı görüntülendi

Ölmekten böyle kurtuldu Erkek örümceklerin çiftleştikten sonra dişiye yem olmamak için zıplayarak kaçtığı açıklandı.

Örümceklerin cinsel hayatı görüntülendi
28 Nisan 2022 - 09:37

Yeni yapılan bilimsel araştırmada küçük bir örümcek türlerinin çiftleşmelerinde ki yeni detay açıklandı.

Latince adı Philoponella prominens olan bir örümcek türüne odaklanan araştırmacılar, erkek örümceklerin çiftleşmeden hemen sonra boyuna göre devasa bir sıçramayla dişiden kaçtığını tespit etti.

Independent’in haberine göre, araştırmacılar, dişi örümceklerin çiftleştikten kısa bir süre sonra partnerini yediğini, erkeğin bundan kaçınmak için sıçrayarak dişiden uzaklaştığını ortaya koydu.

Bilimsel dergi Current Biology’de yayımlanan makaleye göre Çin’e özgü bu minik örümcekler 215 bireyi bulan topluluklarda yaşıyor.  Bu örümceklerin yuvaları genellikle Çin'in merkez bölgelerindeki ormanlarda, Hubei, Hunan ve Jiangxi eyaletlerinde görülüyor.

ÇİFTLEŞTİKTEN SONRA ÖLMEMEK İÇİN KAÇIYOR

Bilim insanları daha önce birçok örümcek türünde çiftleşmeden sonra yamyamlık örneklerine ulaşmıştı fakat Philoponella prominens örümcekleri, erkeğin bu yamyamlıktan kurtulmak için savunma mekanizması geliştirdiğini gösteren ilk belgelenmiş örnek oldu.

Araştırmada laboratuvar ortamında 155 başarılı çiftleşme gözlemlendi. Çiftleşmelerin 152'sinde erkek örümcekler sıçrama hareketiyle güvenli bir kaçmayı başardı. Kalan üç erkek ise dişilere yem oldu.

Hubei Üniversitesi'nden Doç. Dr. Shichang Zhang, kaçamayan üç örümcek hakkında şunları söyledi:

YORUMLAR

  • 0 Yorum