Resmi enflasyona inanmamak için 10 neden

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun dediği gibi "TÜİK market kursun, oradan alışveriş yapalım!"

Resmi enflasyona inanmamak için 10 neden
07 Ekim 2019 - 08:08

1. Türk Dişhekimleri Birliği’nin ilan ettiği 2019 yılı ücret tarifesindeki diş çekimi ücreti: 145 TL.TÜİK’e göre Eylül ayı diş çekim ücreti: 124 TL2. Şu sıralar vizyonda olan Joker filmi için İstanbul Cevahir AVM’deki Cinemaximum’un 7 Ekim Pazartesi, 19:15 seansının bilet fiyatları: Tam 28, öğrenci 25 TL.TÜİK’e göre Eylül ayında ortalama sinema bileti fiyatı: 19.1 TL.(Evet, TÜİK’in belirttiği gibi 19 TL’ye sinema bileti var. Ama sadece “Halk günü” olan çarşambaları.)

3. Devlet hastanelerinde sigortasız hastaların muayene ücreti: 30 TL.TÜİK’e göre Eylül ayında uzman doktor tedavi ücreti: 18.3 TL.4. İSPARK’ın Eylül ayında 1 saatlik otopark ücreti: Semtten semte değişmekle birlikte, son zamdan sonra 12 TL. 

TÜİK’e göre Eylül ayında ortalama otopark ücreti: 6.9 TL.5. E-ticaret sitelerindeki en ucuz fiyatları bulmaya yarayan Cimri.com’da yaptığım rastgele bir aramaya göre ortalama çocuk ayakkabısı fiyatları:TÜİK’e göre Eylül ayında ortalama çocuk ayakkabısı fiyatı: 108 TL.6. Çeşitli e-ticaret sitelerinde yoğurt fiyatları:TÜİK’e göre Eylül ayında ortalama yoğurt fiyatı: 5.7 TL.7. Çeşitli e-ticaret sitelerinin kampanyalı parfüm fiyatları:TÜİK’e göre Eylül ayında ortalama parfüm fiyat: 40.8 TL.Evet, 40 liraya parfüm var. Ama BİM’de:8. Hayvanlar.Net’te geçtiğimiz Mart ayında paylaşılan ortalama veteriner muayene ücretleri: 80-120 TL.TÜİK’e göre Eylül ayında ortalama veteriner ücreti: 72 TL.9. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği yeni fiyat tarifesine göre taksimetre açılış (İndi bindi) ücreti: 13 TL

 

TÜİK’e göre taksi ücreti: 10.8 TL.10. Son olarak bir de Dr. Oğuz Demir’in geçen hafta sosyal medyada çok tartışılan fiyat listesine göz atalım.SONUÇ:

TÜİK enflasyon hesabını yaparken her ay 910 madde çeşidi için fiyat derliyor. Peki bu fiyatları almak için hangi marketlere gidiyor? Bilmiyoruz. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun dediği gibi "TÜİK market kursun, oradan alışveriş yapalım!"

Not: Bugün saat 11:00’de T24’te yayınlanacak “Ekonomide Ne Oldu, Ne Oluyor, Ne Olacak?” programında Dr. Oğuz Demir ile TÜİK’in enflasyon hesabını masaya yatıracağız. Sorularınızı sosyal medyadan iletebilirsiniz...

 

Barış Soydan[email protected]

YORUMLAR

  • 0 Yorum