Rusya, Erdoğan'ın teklifini reddetti: İmkansız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e, Rusya ve Ukrayna arasında iki tarafın da kabul edeceği bir barışın mümkün olduğunu söyleyerek arabuluculuk yapabileceklerini bildirdi. Rusya'dan teklife olumsuz yanıt geldi.

Rusya, Erdoğan'ın teklifini reddetti: İmkansız
04 Temmuz 2024 - 10:07

 

Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi kapsamında dün Kazakistan’ın başkenti Astana'da görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Ukrayna konusunda arabuluculuk yapmayı teklif ettiğini bildirildi.

Erdoğan, Putin'e, Rusya ve Ukrayna arasında iki tarafın da kabul edeceği bir barışın mümkün olduğunu söyleyerek arabuluculuk yapabileceklerini ifade etti.

KREMLİN'DEN OLUMSUZ YANIT

Bu açıklamayla ilgili Kremlin'den açıklama geldi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Erdoğan'ın arabuluculuk yapıp yapmayacağıyla ilgili basından gelen soruya, "Hayır, bu imkansız" yanıtını verdi.

Rus Tass haber ajansı, Kremlin'in itirazının gerekçeleriyle ilgili ayrıntı vermedi.

Türkiye, Şubat 2022'de başlayan savaş sonrasında Rusya ve Ukrayna arasında bir yıl kadar yürürlükte kalan tahıl koridoru anlaşmasının imzalanmasında arabuluculuk görevi üstlenmişti. İki ülke arasında Türkiye'de barış görüşmeleri de düzenlenmiş, ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

Rusya'nın Ukrayna işgali, 24 Şubat 2022'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Ukrayna'nın askerden ve Nazizm'den arındırılması" söylemiyle "özel bir askeri operasyon" ilan etmesiyle başladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum