Rusya gazı kıstı, vatandaş etkilenir mi?

Rus gaz devi Gazprom Türkiye'ye yönelik gaz tedarikini fiyat anlaşmazlığı nedeniyle azalttı. Enerji Bakanlığı kaynakları sorunun vatandaşı etkilemeyeceğini bildirdi.

Rusya gazı kıstı, vatandaş etkilenir mi?

Rus gaz devi Gazprom Türkiye'ye yönelik gaz tedarikini fiyat anlaşmazlığı nedeniyle azalttı. Enerji Bakanlığı kaynakları sorunun vatandaşı etkilemeyeceğini bildirdi.

Rusya gazı kıstı, vatandaş etkilenir mi?
25 Şubat 2016 - 18:35

 

Rus Interfax haber ajansının Reuters'dan aktardığı bilgiye göre, Rus devletinin doğalgaz şirketi Gazprom, alıcılarla yaşanan fiyat anlaşmazlığı nedeniyle gaz akışını düşürme kararı aldı.

RUSYA GAZ TEDARİKİNİ AZALTTI

Rus Interfax ajansı Bulgar devlet şirketi Bulgartransgaz'a atıfta bulunarak Rus enerji deviGazprom'un 10 Şubat itibariyle Türkiye'ye yönelik gaz tedarikini azaltığını bildirdi. Interfax'ın Türkiye Enerji Bakanlığı'na yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göreGazprom bu kararı alıcılarla yaşanan fiyat anlaşmazlığı ve Türkiye'deki sıcak hava şartlarından dolayı aldı.

 

GAZ ARZI GİDEREK AZALIYOR

Rusya'nın Türkiye'ye dogal gaz arzı 2015'in aynı döneminin yüzde 10'u seviyesine indi. Geçtiğimiz hafta ise arz geçen yılın aynı döneminin yüzde 50'si seviyesinde kaldı.

Son olarak 24 Şubat'ta Rusya'nın Türkiye'ye gaz sevkiyatının 26.7 milyar metreküp olarak gerçekleştiğini açıklayan şirket, bunun bir önceki yıla oranla yüze 40 daha az olduğunun altını çizdi.

"HAVA ŞARTLARI ASIL SEBEP DEĞİL"

Türk yetkililerin görüşü ise hava şartlarının sevkıyatın azalmasında asıl neden olmadığı yönünde. Interfax ajansı, Türk Enerji Bakanlığı'ndan bir kaynağın "Problem, Rusya'nın Türk özel şirketlerine gönderdiği gazın azalmasından kaynaklanıyor. Bu şirketlerin doğalgaz fiyatları konusunda Gazprom ile sorun yaşadığı biliniyor." dediğini aktardı.

ENERJİ BAKANLIĞI KAYNAKLARI: VATANDAŞ ETKİLENMEYECEK

Öte yandan Hürriyet'e konuşan Enerji Bakanlığı kaynakları, söz konusu sorunun vatandaşı etkilemeyeceğini dile getirdiler.

Gazprom'un, bu yıl başlarında 6 Türk özel şirketine doğalgaz indirimini iptal edeceği bildirilmişti. Bu şirketler Boğaziçi Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gazve Shell Enerji olarak açıklanmıştı.

Türkiye, 2015 yılında Rusya'dan 27 milyar metreküp doğalgaz almıştı. Rusya'nın,Almanya'dan sonra Avrupa'daki en büyük doğalgaz müşterisi olmuştu.

UÇAK KRİZİNDEN SONRA EKONOMİK İLİŞKİLER DURMA NOKTASINA GELDİ

Rusya ve Türkiye arasında, Türkiye hava sahasını ihlâl ettiği gerekçesiyle bir Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından gerginlik yaşanmıştı. Yaşanan bu gelişmeden sonraRusya, ülkede faaliyet gösteren bazı Türk şirketlerine ambargo uygulamaya başlamıştı.Gazprom, bundan önce de Türk şirketlerine doğalgazda indirim uygulamasına son vermişti.

Bu haber 2744 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum