Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, probiyotik destek alınması gerektiğini belirtti

Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, probiyotik destek alınması gerektiğini belirtti

Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!
27 Mart 2019 - 12:16

GSağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Tabu olarak kalmaya devam ettikçe de eksik ve kulaktan dolma hatalı bilgilerle karşı karşıya kalmamak imkansız. Bu yüzden gerçekle masalı, kurguyla kanıtlanmış bilgiyi ayırt etmek önemli.Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, vajina hakkında bilinmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

VAJİNA KADINA AİT ÖZEL BÖLGELERDEN BİRİDİR

 

“Bazen kadının genital bölgesinden tümüyle vajina diye bahsedilmektedir. Gerçekte vajina sadece genital sistemin bir parçasıdır. Gerçekte vajina iç kısma aittir ve kadın üreme sistemine ait diğer organlarla devam eder.Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

KEGEL EGZERSİZLERİ SADECE ORGAZM KONUSUNDA İŞE YARAMAZ

Bu egzersizler, orgazma ulaşma problemi olan kadınlara yardımcı olduğu gibi pelvik kasları güçlendirerek istemsiz idrar ve gaz kaçırmaya da engel olur. Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Üstelik bu egzersiz idrar yapma esnasında yapıldığı için yeri ve zamanı yoktur. İdrar yaparken birkaç saniye idrarı tutup sonra devam etmek şeklinde yapılmaktadır. Aynı zamanda pelvik organların sarkması açısından çok önem taşır.Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

PROBİYOTİK DESTEKLER DENGENİZİ KORUMAKTA FAYDALIDIR

Probiyotikler, bilinen adıyla “dost bakteriler” vücudumuza zarar veren kötü bakterilere karşı popüler tedavi seçeneğidir.Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Bu bakteriler barsak enfeksiyonlarına, ishale karşı koruyucu ve sindirime yardımcıdır.Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Bazı çalışmalar probiyotiklerin vajinal enfeksiyonlara özellikle de mantar enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu öne sürmektedir.Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

ENDİŞE EDİLMESİ GEREKEN AKINTILAR

Vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır ve bazı akıntılar doğaldır. Ancak akıntı aşırı, ağrılı ve kokuluysa mutlaka doktora görünmek gerekir. Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Çünkü bazen basit bir mantar enfeksiyonu olabileceği gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon belirtisi de olabilirSağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

SEKS VAJİNAL SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİDİR

Kadın yaşamında gebelik, emzirme ve menopoz gibi farklı hormonal dönemler vardır. Bu hormonal değişikliklerin yansıması vajinada belirgindir. Özellikle hormonal değişimler özellikle östrojen eksikliği cinsel ilişkide ağrıya neden olur.Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Düzenli seks yaşamı vajinanın ince ve gergin hal almasına mani olur. Ancak konforlu bir ilişki için kuruluğun önlenmesi şarttır. Bu hormonal destekle olabileceği gibi kayganlaştırıcılarla da sağlanabilir.Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

İYİ VE KÖTÜ BAKTERİLER

Normal olarak vajinada bakteriler bulunur. Bu bakterilerden bir bölümü zaten doğal vajinal ortamı devam ettirmek için şarttır. Fakat arada iyi ve kötü bakteriler arasındaki denge bozulabilir. Bu da kokulu akıntılara ve iritasyona neden olur. Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Son zamanlarda sıkça kullanılan vajinal duşlar, ortamdaki yararlı bakterileri ortadan kaldırarak enfeksiyonu kolaylaştırmaktadırlar. Sağlıklı cinsel organ için kadınların bilmesi gerekenler!

Hele sabun ve genital bölge şampuanlarının sadece tüylü kısımlara uygulanması şarttır. Diğer bölgeler için su en güzel temizleyicidir.

ünümüzde, kadın cinselliği, daha seksi olma tüyoları internette karşımıza ne kadar sık çıkarsa çıksın “vajina” kelimesi hala bir tabu olarak kalmaya devam ediyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum