Sinop, Ankara, Çorum, Tokat, Samsun... Birçok ilde sel felaketi

Sinop, Ankara, Çorum, Tokat, Samsun, Amasya'da etkili olan sağanak yağış sele neden oldu. Sokaklar dere gibi akarken bazı yerlerde dereler taştı. Sinop'ta bazı ilçelerde okullar tatil edildi.

Sinop, Ankara, Çorum, Tokat, Samsun... Birçok ilde sel felaketi
05 Haziran 2023 - 10:14

Ankaralıların hayatını son haftalarda önemli ölçüde etkileyen sağanak günlük hayatı olumsuz etkilerken otobanları da adeta nehre çevirdi. Kuvvetli sağanak sonrası oluşan sel yolda bulunan sürücülere zor anlar yaşattı. Ankara-Polatlı karayolunun Poyraz mevkiinde bulunan vatandaşlar araçlarını temkinli bir şekilde sürmek zorunda kaldı. Yolun nehri aratmadığı o anlar vatandaşlar tarafından cep telefonu ile kayda alındı.

ÇORUM'DA HAYAT FELÇ OLDU

Çorum’da son bir haftadır etkili olan sağanak merkez ve ilçelerde hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Merkeze bağlı Kalehisar köyünde ikindi saatlerinde başlayan sağanak ve dolu hayatı felç etti.

SOKAKLAR GÖLE DÖNDÜ

Sağanak nedeniyle köyde bulunan dereler taşarken köyün sokakları göle döndü. Köyün yolları çamurla kaplanırken, yağışa dışarda yakalanan bir vatandaş köyde bulunan durağa sığındı. Dakikalarca duraktaki oturakta bekleyen vatandaş, suların çekilmesiyle birlikte rahat bir nefes aldı.

TARIM ALANLARI SULAR ALTINDA KALDI

Sungurlu ilçesine bağlı Hacı Musa köyünde ise sağanak yağış nedeniyle yüzlerce dönüm ekili arazi sular altında kaldı. Köyün yanından geçen dere taşarken, selin geliş anı bir vatandaş tarafından cep telefonu ile görüntülendi.

SAĞANAK TOKAT'I DA VURDU

Tokat'a sağanak yağış etkili oldu. Kırsal alanlarda etkili olan sağanak köylerde bulunan vatandaşlara zor anlar yaşattı. Erbaa ilçesinde etkili olan sağanak yağışın ardından ilçeye bağlı köylerde aşırı yağış nedeniyle sel meydana geldi. O anlar ise cep telefonu kamerası ile görüntülendi.

SAMSUN'DA SOKAKLAR DERE GİBİ AKTI

Samsun'un Ladik ilçesinde saat 17.30 itibarıyla sağanak etkili oldu. İlçenin bazı kırsal mahalleleri sele teslim oldu. Şiddetli yağış sonucu sokaklar dere gibi aktı, bazı yollar göle döndü. Bazı kırsal mahallelerde evleri su baştı, kanatlı hayvanlar telef oldu. Şiddetli yağışın durmasıyla sular çekilmeye başladı. Selin maddi zararla atlatıldığı öğrenildi.

AMASYA'DA UZUN ARAÇ KUYRUKLARI OLUŞTU

Amasya'da vatandaşlar hızla akan sel sularını endişeyle takip etti. Yolda uzun araç kuyrukları oluştu. Yağış sonrası ürünlerinin zarar gördüğünü belirten Ilıca Köyü Muhtarı Tekin Kılıç, "Felaketi yaşadık. Dereler doldu, taştı. Sel geldi” dedi. Çift taraflı olarak trafiğe kapanan yolun yeniden ulaşıma açılması için bölgeye ekipler sevk edildi.

SİNOP'TA BAZI İLÇELERDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Sinop’ta etkili olan sağanak nedeniyle yarın iki ilçede taşımalı eğitime yarın ara verildiği açıklandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, il genelinde sağanağın yarın öğle saatlerine kadar devam etmesinin beklendiği belirtildi.

Kuvvetli ve gök gürültülü sağanak nedeniyle yarın Ayancık ve Türkeli ilçelerinde tedbir amaçlı olarak taşımalı eğitime ara verildiği ifade edilen açıklamada, Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı’nın da yarın için ziyarete kapatıldığı bildirildi.

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, il genelinde yağış sebebiyle olumsuz bir durumun bulunmadığını vurgulayarak, "İki ilçemizde köylerdeki öğrencilerimiz için tedbir amaçlı taşımalı okulları tatil ettik.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum