Siyaset Altüst Olacak

Son döneme ve önümüzdeki sürece ilişkin tüm siyasi soruların yanıtı şurada gizli: Biz halk olarak ne yaşıyoruz? Siyaset ne konuşuyor? Ve medyada ne görüyoruz?

Siyaset Altüst Olacak
18 Eylül 2023 - 10:06

Muhalefetin konuşması ve konuşturması gereken gündem nedir? Halkın sorunları ve çözüm yolları.

Muhalefet bunu yapıyor mu? Hayır.

Medya halkın sorunlarını konuşuyor mu? Hayır.

4 yıl seçim yok arkadaşlar. 2028’e kadar genel seçim yok. Arada yerel seçim var. O tamamen adaylara endeksli sonuç üretecek. Yerel seçimin dinamikleri bambaşkadır. Küçücük bir parti bile iyi adayla seçim kazanır. Yerel seçimi sonra bolca konuşacağız.
 

Şu an genel siyasete bakalım..

Gelin adını doğru koyalım:

TÜRKİYE ŞU AN GERÇEKLİKTEN KOPUŞ DÖNEMİ YAŞIYOR. İktidar elbette kendi dayattığı gündemi konuşturuyor. O devasa medya organizasyonu niye kuruldu sanıyorsunuz? O milyar dolarlık operasyonlar neden yapıldı?

İktidar “gündem mühendisliği” uyguluyor. Hipnoz taktiğidir bu. Skandal açıklamalar, kutuplaştırıcı söylemler vs. Ekonomi bozuldukça bunun dozu daha da artacak. Çocuk açlığını konuşturmak istemiyorsan karma eğitimi tartışmaya açarsın.

BİZ GÜNDELİK HAYATTA NE YAŞIYORUZ?

Ekonomik zorluklar, hayat pahalılığı, çocuk beslenmesindeki gizli açlık, derin yoksulluk…

Muhalefetin gündeminde ne var?

Hiç.

Peki BİZ TELEVİZYONDA NE GÖRÜYORUZ?

İncir çekirdeği.

Toplum siyasetin önünde. Medyanın da. Halkın siyasete ve medyaya güveni sarsıldı. İktidar kötü. Yorgun. Pek çok hatalı uygulaması var. Doğru.

Zigzaglar içinde. Bakın mülakat tartışmasına.

Peki muhalefet ne yapıyor? Twitter muhalefeti. X.

Mülakatı konuşsana.

Arkadaş al tencereyi eline. Geçim mitingi düzenle.

Mazot olmuş 40 lira. Üretici dertli.

Siyasetsizlik günlerindeyiz. Temsil krizi yaşıyoruz.

Hiçbir toplum bu tabloyu çok uzun süre taşımaz. Taşıyamaz. Böylesine tıkanma dönemleri altüst ile sonuçlanır. Halk tıkanmayı kendisi açar. Benim gördüğüm Türkiye bir dönemin sonunu yaşıyor. Hatta bu sürecin uzatmalarındayız. Muhalefetin beceriksizliği yüzünden son seçimde değişim gerçekleşmedi. Ama bakın, iktidar seçim sonrasında kendi değişimini yapma gayreti içinde. Görüyorlar çünkü. Demem o ki; Türk siyaseti toplum tarafından köklü bir değişime tabi tutulacak. Şuan gördüğümüz aktörlerin büyük çoğunluğu tarih sahnesinden silinecek. Bu dönemde kim/kimler parlayacak, sahneye kimler çıkacak onu bilmiyoruz. Göreceğiz.

 

İsmail Küçükkaya

halktv.com.tr

YORUMLAR

  • 0 Yorum