Suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan tutuklandı

Ankara'da yer altı dünyasında "Kaplanlar" grubu olarak bilinen suç örgütünü yönettiği iddiasıyla gözaltına alınan Ayhan Bora Kaplan, "örgüt kurma", "kasten yaralama", "yağma", "kişiyi hüviyetinden yoksun kılma" ve "işkence" suçlamasıyla tutuklandı. 

Suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan tutuklandı
12 Eylül 2023 - 10:00

 

Yurt dışına çıkmak üzereyken Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına alınan Kaplan ile birlikte koruması olan U.P. isimli emekli asker ile Avukat G.Ü., A.K. ve O.S. isimli dört kişi daha yakalanmıştı. 

Kaplan’ın gözaltına alınmasının ardından genişletilen soruşturmada 2. sınıf Emniyet Müdürü N.A.Ç. de gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan sayısı 29'a yükselmişti.

Gece saatlerinde hâkimliğe sevk edilen Kaplan, tutuklandı. Kaplan'ın yanı sıra operasyon kapsamında gözaltına alınan 13 kişi daha tutuklanırken, 15 kişi hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

Emniyet Müdürü N.A.Ç. de adli kontrol ile serbest bırakılanlar arasında yer aldı.

Başsavcılık'tan açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturma kapsamında açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadelere ter verildi:

"Kamuoyunda 'Ayhan Bora Kaplan suç örgütü" olarak bilinen (nüfusta kayıtlı adı soyadı Bora Kaplan) silahlı suç örgütünün lider, yönetici ve üyeleri başta olmak üzere toplam 29 kişi gözaltına alınmış olup 11/09/2023 tarihinde adliyeye çıkarılmışlardır. Sulh Ceza Hâkimliği'nce yapılan sorguları sonucunda suç örgütü lideri Bora Kaplan dahil olmak üzere 14 şüpheli tutuklanmış, 15 şüpheli adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. Söz konusu suç örgütü tarafından işlendiği iddia edilen diğer suçların delillendirilebilmesine yönelik çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

YORUMLAR

  • 0 Yorum