Taşımalı söndürme işçileri

Yangınlara müdahale etmek için söndürme uçağı olmadığının ortaya çıkmasının ardından, söndürme işçilerinin sayısının da yetersiz olduğu öğrenildi.

Taşımalı söndürme işçileri

Yangınlara müdahale etmek için söndürme uçağı olmadığının ortaya çıkmasının ardından, söndürme işçilerinin sayısının da yetersiz olduğu öğrenildi.

Taşımalı söndürme işçileri
14 Temmuz 2019 - 10:26

Dalaman ve Fethiye’deki yangınlara müdahale edebilmek için 10 ilden işçi takviyesi yapıldı. Bu kez de o kentler yangına karşı savunmasız kaldı. Öz Orman-İş Sendikası, Dalaman’daki orman yangınını söndürebilmek için, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerine ilave olarak; Antalya, Denizli, Isparta, İzmir, Konya, Çanakkale, Balıkesir, Adapazarı, Ankara ve Amasya’dan 93 arazöz ve 300 kadar yangın işçisinin sevk edildiğini bildirdi. Böylece, yangına 700’ü aşkın işçiyle müdahale edildi. Sendika, bu durumun yangın işçisi başka bir bölgeye gönderilen yerlerde bir yangın çıkması halinde, bu yangını kimin söndüreceği sorusunu gündeme getirdiğine dikkat çekti. 

15 bin takviye
Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, “22.5 milyon hektarlık orman varlığımızın yüzde 57’si yangına hassastır. O yüzden çok fazla yangın çıkıyor. Yangınlara müdahalede gecikilmesi halinde, hasar büyük oluyor. Mevcut işçi sayısı, bu mücadelede yetersiz kalıyor. Dalaman’daki yangına, yüzlerce kilometre uzaklıktaki bölgelerden ekip takviyesi yapmak gerekmiştir. Bu durum, yangına müdahaleyi zorlaştırmaktadır. Ayrıca, sevk edilen başka bölgenin işçilerinin, gittikleri coğrafyayı tanımıyor olması, kendileri için de tehlike kaynağı” dedi. 
Aslan, orman yangınlarına kalifiye, eğitimli ve deneyimli işçilerle müdahale edilebildiğine dikkat çekerek bu nedenle orman teşkilatını takviye için en az 15 bin yangın işçisi alınması gerektiğini vurguladı.

Soru önergesi
CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, yangınlara müdahale için uçak ve helikopter sayısının artırılmasının düşünülüp düşünülmediğini sordu.

Bakanlık, yangın söndürme işini THK yerine bir mimarlık şirketine vermiş

Muğla’daki orman yangınlarına Türk Hava Kurumu’nun müdahale etmemesi Meclis gündemine taşındı. Tarım ve Orman Bakanlığı, THK’nın ihalede yüksek ücret istediği için özel bir şirketle anlaştıklarını açıkladı. Orman Bakanlığı başka bir ihalede yangın söndürme işini ve uçak kiralama ihalesini bir mimarlık ofisine verdiği ortaya çıktı. 

Cumhuriyet’ten Tuncay Mollaveisoğlu’nun haberine göre, ihalede özel şirket 104 milyon TL, THK ise 70 milyon TL teklifte bulundu.

Muğla’daki orman yangını, Kaan Havacılık’ın sözleşmesinin iptal edilmesine günler kala ortaya çıktı. Şirket, dolardaki artış nedeni ile alması gereken helikopter sayısına ulaşamadığını bildirmiş, sözleşmenin şartları sakatlanmıştı. Yangın da tam bu süreçte ortaya çıktı. Şirket elinde bulunan helikopterlerle Muğla’daki alevlere müdahale etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum