Tosuncuk' mafya ilişkisini anlattı

Kamuoyunda “Tosuncuk” olarak bilinen 'Çiftlik Bank' kurucusu Mehmet Aydın, teslim olduktan sonra verdiği ifadenin ayrıntılarına Odatv ulaştı... Gürkan Karakullukçu yazdı...

Tosuncuk' mafya ilişkisini anlattı
08 Temmuz 2021 - 10:44

Kamuoyunda “Tosuncuk” olarak bilinen 'Çiftlik Bank' kurucusu Mehmet Aydın, teslim olduktan sonra verdiği ifadenin ayrıntılarına Odatv ulaştı.

İfadesinde kendisine koruma teklif eden bir kişiden bahseden Mehmet Aydın’ın “E.K. isimli mafyavari bir kişi var. Yanıma gelerek bana koruma ve işbirliği teklif etti” dedi.

Sonrasında ise E.K’nin sıklıkla para istediğini ve kendisinin de bunu sürekli geçiştirdiğini söyleyen Aydın, ifadesinin devamında 2016 yılında Bursa'da E.K. isimli şahısla ofisindeki görüşmeyi anlatarak “Arapça konuşa 3-4 kişiyle birlikte ofise geldi. Suriye'deki mücahit kardeşleri için ‘Bursalı iş adamları olarak senin de destek olman gerekiyor’ diyerek benden para istedi. Bende ‘Tamam hallederiz’ diyerek geçiştirdim" diye konuştu.

Bu olayın ardından korktuğunu ve eşiyle birlikte Uruguay’a kaçtığını öne süren Aydın, E.K. isimli şahsın kendisini dolandırdığını da iddia etti.

3 ADET BİTCOİN...

Mehmet Aydın, savcılık ifadesinde "Hakkımda kırmızı bülten kararı çıkarıldığında 3 adet bitcoinim ve 50 bin euro param vardı" dedi. Aydın ayrıca kendisinin ve eşinin lüks araçlarına, 700 bin dolar nakit parasına ve 7 adet villa arsasına, şirkete ait malzemeler ve şirket araçlarına Uruguay'da el konulduğunu iddia etti.

 

NE OLMUŞTU?

132 bin 222 kişiden 1 milyar 139 milyon lira topladığı öne sürülen ve bugün tutuklanan Aydın'la ilgili organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker de çeşitli iddialarda bulunmuştu.

PEKER NE DEMİŞTİ?

Peker 12 Haziran'da Twitter'dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Çiftlikbank'ın kurucusu olan Mehmet Aydın isimli şahıs Bolivya’da değil, Belarus’ta. Belarus’tan trafik kazası yapmış bir şahsı Interpol kararıyla alıp Türkiye’ye getiren yüce devletimiz, bu şahsı acaba neden getirmiyor? Belarus’tan bu şahsı getirmeyen devletimizin içinde görevli olan bazı insanların bu paradan pay aldığı ortadadır. Bu şahsın yanına Belarus’a gidip onu ziyaret eden kişiler, aracı olan kişiler bellidir"

1 Temmuz'da Aydın teslim olduktan sonra yine iddialarını sürdüren Sedat Peker, Aydın'ın Belarus’ta kimlerle görüştüğünü ve kimler tarafından korunduğuna Bildiğini öne sürerek şunları yazmıştı:

"Bizde yanlış bilgi olmaz, ne dediysek o. Daha siz durun hepsini deli edeceğim. Doğru soru şu olmalı, cihan ekşinin süslü sülünün kasası olması, Cihan Ekşi'nin eşinden dolayı Belarus’taki ilişki ağı ve tosuncuğun Belarus’a getirilip orada koruma altına alınması… Benim açıklamalarımdan sonra ülke değiştirilmiş olabilir. Bizde bayat para olmaz, bir de yanlış bilgi olmaz. Ne dediysek o. Hepsini deli edeceğim."

TARİHLER UYUYOR MU?

Aydın'ın ifadelerinde geçen Suriye için yardım istenmesi iddiası ile Sedat Peker'in yayımladığı videodaki Suriye’ye gönderildiği öne sürülen yardımlarla ilgili tarihin hemen hemen örtüşmesi ise dikkat çekti.

BELARUS'TA YAŞIYOR

Ayrıca Mehmet Aydın'ın bahsettiği E.K. isimli şahıs Belarus'ta yaşıyor...

Gürkan Karakullukçu

Odatv.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum