Erdoğan hayal kırıklığına uğrayacak
GÜNÜN YAZISI

GÜNÜN YAZISI

Erdoğan hayal kırıklığına uğrayacak

27 Ocak 2017 - 14:21

Darbeyi önceden bilen, Erdoğan'ın "belalısı" Michael Rubin'in Commentary Magazine'de yayınlanan yazısında ilginç ifadeler bulunuyor. Rubin, Erdoğan için "Basitçe söylemek gerekirse, Erdoğan'la ortak olmak Taliban'a Pakistan'a güvenmeye benziyor. En iyisi naif ve en kötü ihtimalle radikal İslamcılığın daha da geri tepmesine olanak tanıyacak" tespitinde bulundu.

TRUMP VE FLYNN ESAD'LA ANLAŞMAK ÜZERELER

 Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'ın radikal İslamcılar ile mücadele anlayışını eleştiren bir yazı kaleme alan Rubin, Flynn'ın çözümü yanlış yerlerde aradığını belirtiyor. Trump ve Flynn'ın yönelimlerinin Esad'la anlaşmak üzerine olduğunu belirten Rubin, Esad'ın Batı ülkelerinin gözünde laik bir lider imajı çizmek için halkla ilişkiler kampanyası yürüttüğünü iddia ediyor.

Rubin aynı zamanda, radikal İslamcıları yenmek için Esad'la işbirliği yapmanın, tarımsal faaliyetleri desteklemek için Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'la işbirliği yapmaya benzeyeceğini söylediği yazısında Erdoğan'a da değiniyor.

ABD'NİN POLİTİKALARINDA DEĞİŞİM OLABİLİR

Bölgede süregelen problemin sadece Suriye ile alakalı olmadığını belirten Rubin, Flynn'ın Türkiye'ye olan bakışının hatalı olduğunu, bakış açısının ise 2016'nın Kasım ayından itibaren dramatik bir şekilde değişime uğradığını anımsattı. Erdoğan'ın politik hareketinin şekillenmesinde Müslüman Kardeşler'in büyük bir etkisi olduğunu ve Flynn konusunda Erdoğan'ın yeni bir dost bulduğunu düşündüğünü belirten Rubin, Erdoğan'ın göreve henüz başlayan Trump yönetiminin ABD'nin politikalarında değişime neden olacağını beklediğini de anımsattı.

ERDOĞAN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAK

ABD'nin Fethullah Gülen'i Türkiye'ye iade edeceğini bekleyen Erdoğan'ın hayal kırıklığına uğrayacağını iddia eden Rubin, Türk yetkililerin Amerikan Adalet Bakanlığı'na henüz Gülen hakkında ikna edici bir delil sunamadığını anımsatıyor. Avrupalı istihbarat servislerinin hazırladıkları raporda Gülen'in 15 Temmuz darbe girişimiyle alakası olmadığı sonucuna varıldığını da hatırlatan Rubin, asıl sorunun ''Erdoğan'ın kendine has kindar ve ölümcül İslam anlayışı'' olduğunu belirtti.

 İslam Devleti (IŞİD)'e karşı savaşan YPG'nin ABD tarafından terör örgütü sayılması için gayret içerisinde olan Erdoğan'ın, diğer yandan El-Kaide uzantısı olan El-Nusra adlı terör örgütünü silahlandırmaktan çekinmediğini iddia eden Rubin, "Basitçe söylemek gerekirse, Erdoğan'la ortak olmak Taliban'a Pakistan'a güvenmeye benziyor. En iyisi naif ve en kötü ihtimalle radikal İslamcılığın daha da geri tepmesine olanak tanıyacak" tespitinde bulundu.

Kaynak: https://www.commentarymagazine.com/terrorism/mike-flynn-islamist-problem/

Çeviri: Şıvan Okçuoğlu

Odatv.com

Trump ve Flynn'ın yönelimlerinin Esad'la anlaşmak üzerine olduğunu belirten Rubin, Esad'ın Batı ülkelerinin gözünde laik bir lider imajı çizmek için halkla ilişkiler kampanyası yürüttüğünü iddia ediyor.

 

Bu yazı 3244 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum