GÜNÜN YAZISI

GÜNÜN YAZISI

[email protected]

Hangi hedef uğruna şehadet?

25 Kasım 2016 - 09:57

Arslan Bulut | Yeniçağ

 

Tayyip Erdoğan "Yeni Güvelik Konsepti" konferansında yine yanlış bilgi vererek "Biz daha şurada, Cumhuriyetin kuruluşunun biraz gerisinde 3 milyon km karelik toprağa sahiptik. Lozan ifadesini kullandığımda rahatsız oldular. Lozan'da da o 3 milyon km kareden maalesef bir yerler tırmıklandı 780 bin km kareye kaldı. Burnumuzun dibindeki yerler bizden alındı. Ondan bile iftihar edenler oldu" dedi. Oysa 1919'a kadar süren işgallerle birlikte Türklerin elinde kalan topraklar 3 milyon kilometre kare değil, 480 bin kilometre kare idi. Lozan ile birlikte bu toprakların 780 bin kilometre kareye çıkması uluslar arası teminat altına alınmış oldu.

***

Erdoğan "Pakistan ve Özbekistan'a ziyaretlerimiz oldu. Bize çok uzak gibi görünen coğrafyaların canımızdan birer parça olduklarını gösterdi. Kendilerinin ifadesiyle buralar Atayurdu. Ne yazık ki bu anlayışlar bize çok uzak. Bizim bunları yeniden yaşayıp yeni nesillere de öğretmemiz gerekiyor. Neydik, ne olduk, ne olacağız?" diyerek bir itirafta bulundu. "Bu anlayışlar bize çok uzak" derken Türk Dünyası ile Filistin kadar ilgilenmediklerini söylemiş oldu.

Erdoğan bir taraftan "Sevr bize biçilen asıl misyonun ifadesidir. Fakat milletimiz Çanakkale savaşıyla Kutül Amara zaferiyle bize dar gelen bugünkü sınırlarımızı bırakmıştır. Lozan tartışması buradan başlıyor. Bir hedefle başlıyor. Bu hedef Misakı Milli'dir. Lozan tartışılmaz bir metin değildir, kutsal bir metin asla değildir" derken diğer taraftan da "Suriye ve Irak konusu Türkiye için enerji meselesi değildir. Siyasi etkinlik alanını genişletme meselesi değildir. Bu mesele bizim için bekâ meselesidir"sözleriyle çelişkili bir tutum sergiliyor. 

 

Yazının devamı için tıklayın >>

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar