Merve ÖZGÜNEŞ

Merve ÖZGÜNEŞ

Sanat ve Hayat
[email protected]

Dünya'da Neler Neler…

12 Aralık 2021 - 10:30

   Herkese merhabalar, hepiniz için güzel bir Pazar günü ve güzel geçecek yeni bir hafta diliyorum. Bu sefer gündemden konuşmak istemiyorum diyerek, arkasından kendimi tutamayıp yazmaya devam etmeyeceğim.

   Bu haftaki yazımda sizlerle kendi listeme eklediğim ve dikkatimi çeken sanat gelişmelerinden bahsetmek istiyorum. Son zamanlar da özellikle de sosyal medyada en çok dikkatimi çeken etkinlik ile başlıyorum. Nike’ın sponsorluğu ile Refik Anadol ve Esra Gülmen tarafından Hope Alkazar’da geçekleşen bir sanat rüyasından bahsetmek istiyorum. Ben de henüz ziyaret etmedim. Fakat planlarımın arasında dâhil ettim. Önümüzdeki iki hafta içinde ziyaretimi gerçekleştirmeyi ve bu deneyimi yaşamayı planlıyorum. “İstanbul’un tarihi mekânlarından “Alkazar Sineması Rüya Görebilseydi?” soruyla yola çıkan Refik Anadol, “Yapay Zekâ Sineması” nı hayata geçirdi. 150’ye yakın Türk sineması filmiyle yapay zekâ algoritmaları kullanılarak gerçekleştirilen hayal, aynı zamanda ilk defa dünyada bu kadar büyük bir film arşivinin bir mimari boyutta yapay zekâyla bir araya geldiği “Alkazar Rüyası: Yapay Zekâ Sineması 20 Kasım’dan beri ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Aynı zamanda Nike’ın sponsorluğu ile gerçekleştirilen sanatsal etkinlik içerisinde etkinliklerde düzenleniyor. Takip ederek deneyimlemenizi tavsiye ederim.

   8-19 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan 41. İstanbul Film Festivali için başvuruları kabul edilmeye başlandı. Son başvuru tarihi olarak 21 Ocak 2022 olacağı açıklanırken, başvurular sadece internet üzerinden geçekleşecek.

   İngiliz yönetmen Chloe Fairweather tarafından çekilen, yapımcı Sinead kirwan’ın beş yılda gerçekleştirdiği belgeseli 20 Kasım’da ön gösterim yaptı. İngiltere’nin “En iyi uzun metraj film” dalında Oscar adayı “Dying To Divorce” Türkiye’de Kadına Şiddet”i anlatıyor. Oscar adayı belgesel, ülkemizde İstanbul Film Festivali içerisinde yerini alamadı.
Dünya üzerinde olanlardan devam edelim. “Dünyanın En Büyük Özel Müzesi” adını almaya hazırlanıyor. İsveç’in başkenti Stokholm’de bulunan “Fotografiska” 2023 yılında “ Dünyanın En Büyük Özel Müzesi” olmayı planlıyor. Tallinn ve New York’taki şubelerine yenilerini ekleyeceğini duyurdu. Planlarına göre; 2022 ve 2023 yılı içerisinde Berlin, Miami ve Şanghay’da altı merkezin hizmete girmesiyle birlikte bu unvana kavuşacak.

Dünya’da, neler oluyor? Biz de ise, Neyse…!
Sanatla dolu güzel günlerde hep iyi şeylerden konuşabilmek dileğiyle. Ülkece, Milletçe nefes alacağımız güzel günlerimizde gelecek umarım.

Sevgiyle, Sağlıkla, Umutla ve Sanatla Kalın…
Sevgilerle,
Merve ÖZGÜNEŞ
OYUNCU
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum