Mustafa ÖZBEY

Mustafa ÖZBEY

[email protected]

Bu milletvekilleri mi denetleyecek!

04 Aralık 2016 - 12:12

(…) Başbakan Yıldırım'ın "cumhurbaşkanı partili olacak" demesinden birkaç saat sonra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş TRT'de "Bunun adı 'partili cumhurbaşkanlığı' değil, başkanlık sistemine geçiştir. Bütün yürütme yetkilerinin 'tek elde' toplanmasına ilişkin bir değişikliktir" şeklinde düzeltme yaptı.

Kurtulmuş aynı konuşmada;

"Bu karar Türkiye için bir dönüm noktasıdır. Oylar 367'yi bulsa bile millete gidilmelidir.

Çünkü Türkiye'deki siyasi tarihin en önemli kararlarından biridir" dedi.

Sözlerini en can alıcı noktaya temas ederek sürdürdü."Meclis'te Anayasa değişikliği oylamasında Ak Parti'nin bütün milletvekilleri, 316 milletvekilinin tamamı 'Evet' oyu verecekler. Burada Ak Parti'nin 'bir fire bile vereceğini' kimse düşünmesin".

Görüldüğü gibi Başbakan Yardımcısı, partisinden "tek bir milletvekili"nin bile "Bu sistemin Türkiye'ye uymaması, beklenmedik sonuçlar yaratması mümkün, ben 'Evet' oyu vermeyeceğim" demesinin mümkün olmayacağına çok emin.

(…)

Aynı şey örneğin MHP için de geçerli, Bahçeli de MHP'nin "tek fire vermeden" kabul etmesini bekliyordur.

Bahçeli'nin, verdiği destekten sonra "başkan vekili" olması da kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor.

Böylece "başkana bağlı" durumda olan Ak Parti ve MHP milletvekilleri başkanı nasıl denetleyecek?..

Güngör Mengi Vatan

***

AKP'nin başına "devlet kuşu" kondu

-------

… Anayasa değişikliği için AKP'nin Meclis'teki kelle sayısı yetmiyor. Bu durumda Devlet Bey devreye sokuldu… Her şey onun ve partisinin katkılarıyla gerçekleşecek.

Eh yani, adam muhalefet partisinin genel başkanı değil, iktidarın koalisyon ortağı. Bu kadarcık katkısını ve yardımını hoş görmek gerekir.

Emin Çölaşan Sözcü

***

Özel anayasa

---------

Bu anayasa tarihe "Recep Bey anayasası" olarak geçecek ve Devlet Bahçeli'nin siyasi hayatındaki "altın dönemi" yansıtacak!.. Türkiye rejim değişikliğine gidiyor!.. Parlamenter sistemden "Tek Adam" rejimine!..

Mehmet Türker Sözcü

***

Boşa imzalar!

---------------

...Hürriyet'te yan yana iki haber. Fotoğraflı olan ilkinin başlığı "İlk imzayı Elitaş attı."

Haberin içeriği mi? Anayasa değişiklik teklifi AKP Grubunda imzaya açılmış... Üzerinde "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Listesi" yazan kâğıda ilk imzayı AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş atmış. Ardından AKP'li diğer milletvekilleri sırayla imza atmaya başlamışlar.

Bu haberin yanındaki ikinci haberin başlığı "Metin yazılıyor, imzalar atılıyor."

Haberin içeriği mi? AKP ile MHP'nin kurmayları "Partili Cumhurbaşkanı" ile ilgili anayasa değişikliği üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlarmış... Bir - iki pürüzlü madde kalmış... Onlar da halledilince hazırlanan teklif imzalar da tamamlandıktan sonra Meclis Başkanlığı'na sunulacakmış.

Özetle... AKP milletvekilleri sıraya girmiş, ortada olmayan, içeriğini bilmedikleri metin için imza atıyor. Aynen ticari hayattaki "boşa imza" atma durumu. Milli iradeyi en iyi kendilerinin temsil ettiğini iddia edenler de aynı kişiler!

Melih Aşık Milliyet

++++

Bu muydu ballandırdığın başkanlık sistemi Burhan Kuzu Hocam?

---------

 Burhan Kuzu Hocam!

Sen bize başkanlık sistemini anlatırken...

- "Kuvvetler ayrılığı muhteşem olacak" dedin.

- "Denge fren sistemi şahane olacak" dedin.

- "Meclis süper bağımsız olacak" dedin.

- "Yargı zaten apayrı olacak" dedin.

*

Sen böyle ballandırınca ben de acayip gaza gelip dedim ki:   "Eğer her şey Burhan Kuzu'nun dediği gibi olacaksa... Bu başkanlık sistemi hiç de fena bir şey değilmiş yahu."

(…)

 "Başkanlık sistemi" diye önümüze koyulanlara bir bakın Burhan Hocam!

- Başkan, yüksek yargının yarısını atayacak.

- Başkan, yürütmenin başı olacak.

- Başkan, partisinin genel başkanı olacak...

- Başkan, partisinin milletvekili adaylarını belirleyecek.

- Başkan, bir anlamda yasamayı da kontrolü altına alacak. Yani kuvvetler ayrılığı yok, denetim yok, denge yok, fren yok, balata desen hiç yok.

*

Kısacası Burhan Hocam!

Sen bize gayet demokratik bir başkanlık sistemi anlattın... Ama önümüze Latin Amerika tipinin bile en az bin tık altında bir başkanlık sistemi getirdiler. Ne iş Burhan Hocam ne iş?

Ahmet Hakan Hürriyet

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum