TOLGA GÜNEŞ

TOLGA GÜNEŞ

GOL VURUŞU
[email protected]

Karanlık Gece !

19 Mart 2024 - 09:34

Pazar günü oynanan maçtan sonraki utanç verici olaylar tüm dünyada şaşkınlıkla izleniyor. Fenerbahçeli oyuncu Osayi Samuelin ibretlik Fotoğrafı aslında bir çok şeyi anlatıyor. Bu Fotoğraf üzerinden farklı yorumlar yapılıyor. Bu görseli sadece Trabzonspor ve Fenerbahçe olarak değerlendiren yada eleştiren varsa, ben kesinlikle o tarafta değilim. Herkes gibi bende bu fotoğrafta çok farklı bir şey görüyorum.


Yıllarca o sahalarda kendimde ter döktüm, top peşinde koştum, ekmek parası peşindeydim. O şehir bu şehir, o stat bu stat derken, uzun senelerim böylelikle geçti. Sonuçta seyirciler için eğlence olan bir spor dalı, maç bittikten sonra insanların TV kumandasını eline alıp kanal değiştirip, haberlere yada bir müzik programına geçtikten sonra, yani eğlence sona erip insanların kumandayı tekrar kullanıp bu dünyadan çıktıktan sonra biz futbolcular için o ortam 7/24 kesintisiz bir şekilde, kariyerimiz sona erinceye kadar devam ediyordu. Biz futbolcular ekmek parası peşinde, her maçı savaşarak kazanmaya giderdik, bazen kazanırdık bazen kaybederdik ama hiç birimiz o maçlara ve stadlara kendini bilmez, pislik bir anlayışın kurbanı olmaya, sakat bırakılmaya, öldürülmeye yada bu seçeneklerle karşı karşıya kalmaya gitmiyorduk !!!


Dün akşamki olaylarda neler olabilirdi herkes farkındamı acaba ???


Ben mesela şöyle değerlendiriyorum, bir maçınız var, amaç rakip takıma gol şansı vermeden gol atmak ve tabiki kazanmak. Her maç kesinlikle bir önceki oynamış olduğunuz oyuna asla benzemez. Bazen şans yanınızda olur o şekilde kazanırsınız. Bazen direklere takılırsınız maç kaybedersiniz. Bu tür şeyler futbolun doğasında her zaman vardır ve var olmaya devam edecektir.
Dün akşamki maçın son bölümleri heyecanlı ve yüksek tempoda oynanmıştır, sonuç olarak Fenerbahçe maçı kazanmıştır, tabiki bunun tam terside olabilirdi. İşte söylemek istediğim en önemli nokta tamda burası. Sonuç ne olursa olsun, her iki takımın futbolcuları ve stattaki binlerce taraftar bitiş düdüğünden sonra bu sonuca saygı duymak zorundadırlar. Dün akşam Trabzon stadında yaşananların haklı bir tarafını gösterecek tek bir insanın olabileceğine inanmıyorum. Şöyle bir düşünelim, o hengamenin içinde, elinde yada cebinde bıçak veyahut silah, varmı yokmu belli olmayan onlarca “taraftar” görüntüsü içindeki magandanın sahayı basması, bazılarının ellerinde bayrak direği ile futbolcularla karşı karşıya kalmış olmasının afedilebilecek bir yanı kabul edilemez. Ne mutlu ki, şans eseri bıçaklanan, vurulan, sakatlanan kimse olmamıştır. Ama Olabilirdi, ya olsaydı ?!!


Bu tarz hooliganizim yıllarca İngiltere futbolunun başına bela olmuştu, sonuçta radikal tedbirler alarak İngiltere bu belayı başından defetmişti. Umarım en kısa sürede bizde bu maganda zihniyetinden kurtuluruz. Bu konuyla ilgili söylemek istediğim bir şey daha var, bu yaşananları tümüyle stattaki onbinlerce seyirciye ve Trabzon şehrine mal ermek büyük haksızlık olur. Suçluların tespitinden sonra, kulüp yönetiminin gerekli önmlemleri alarak bu magandaları statlarına ömür boyu sokmama kararı alacaklarına yürekten inanıyorum.


Ben kendim aktifken, hooliganizime karşı, takım içi papazlıklara karşı, bu spor dalını pisleten, camia olsun, yöneticiler olsun, teknik kadro ve futbolcular tarafından verilen büyük emekleri saygısızca yerle bir etmeye çalışan zihniyetle çok savaştım, bundan dolayı bir çokda sorun yaşadım… 
Gümüzdede “GOL VURUŞU” köşemde bu konularla ilgili, dilim döndüğü kadar savaşmaya devam ediyorum.


Benim için bu fotoğraf çok başka bir şey ifade ediyor, Trabzon, GS, FB, BJK ile işim yok benim, hiç bir kulübüde olanlardan dolayı suçlamıyorum, onların işleri çok zor, özellikle bu Ülkede. Benim karşı olduğum hooliganizim ve şiddet zihniyeti dün akşam futboldan ağzının payını almış oldu. Değerli futbol yorumcusu Güntekin Onay da bu konuyla ilgili çok güzel ve yerinde bir konuşma yaptı maç sonrası kendi programında. Bende kendisini bu konuşmasından dolayı tebrik ediyorum.


Yaşanan olayların kesinlikle hiç birini tasvip etmemekle ve üzüntüyle beraber yinede keyif aldığım, daha önce forma giyerken bir taraftanda savaştığım zihniyetin Türk Futbolunun çöktüğü bir zamanda adeta bu çirkinliklere “YETER ARTIK” diyen fotoğrafla teselli buluyorum. Bence bu fotoğraf yılın fotoğrafı olmalıdır, çünkü okadar çok şey anlatıyor ki, anlatamam !!!

Tolga Güneş
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum