TOLGA GÜNEŞ

TOLGA GÜNEŞ

GOL VURUŞU
[email protected]

ÜÇ TÜRK FUTBOLCU VE KAOS...

04 Ağustos 2023 - 20:24

Transfer sezonu tam gaz devam ediyor ve tüm futbolseverler, basında çıkan sayısız ismi takip etmekten yorulmuş durumda. Son yazımdada değinmiştim, transfer haberlerinin tamamı dört büyüklerin çalışmalarına yönelik ve diğer takımların neler yaptığını büyük ölçüde, maçlar başladıktan sonra görebileceğiz.

Galatasaray mükemmel bir transfer çalışması yürüttü ve hem bilgili hemde sistematik hamlelerle erkenden yaptığı nokta atışlarla ve çok yerinde oyuncularla, güçlü kadrosunu çok daha güçlü hale getirdi, bu takımı seyretmek kesinlikle herkese büyük keyif verecektir, Cimbomu alkışlıyorum ve başarılar diliyorum.

Beşiktaş ve Trabzon için pek bir yorum yapamayacağım ancak gördüğüm kadarı ile transferde pek dikkat çekici hamleler yapamıyorlar, sanırım bu sezonun yükünü yine Beşiktaş'ta Aboubakar, Trabzonda ise Bakasetas taşıyacak gibi gözüküyor.

Fenerbahçe için söyleyecek çok şey var, başta Ali Koç ve yöneticilerin müthiş akılcı çalışmaları sonucunda, gönderilen futbolculardan müthiş gelir elde edildi. Çok hızlı giriş yaparak transferin hemen başında star özelliklere sahip oyunculara imza attırarak geniş ve kaliteli kadrosunu dahada zenginleştirdi, sonrada yönetim frene bastı ve eksik bölgelere uygun oyuncularla görüşmelerini bilinçli ve planlı bir şekilde sürdürüyor, ama bir an önce takımdaki en eksik yer olan sol kanada, mutlaka üst düzey bir oyuncu almalıdırlar, uzun zamandır görüşülen Ekambi bence en ideal transfer olacaktır tabi birde orta saha merkeze kaliteli bir yabancı şart oldu.

Gelelim sağ kanatta yılan hikayesine dönen Cengiz Ünder ile yapılan görüşmelere, hemen net olarak görüşümü söyleyeyim, Cengiz tabiki kaliteli ve iyi bir futbolcudur ama kesinlikle bir star değildir. Avrupada birçok takımda forma giymesine rağmen üst seviyeye çıkamamıştır ve geldiği yerde burasıdır. Fenerbahçe için gerçekten çok gereksiz bir transfer olur, ayrıca konuşulan 15 milyon Euro'da çok düşünülmesi gereken önemli bir rakamdır.

Sağ kanatta, maçına göre cok etkili ve golcü bir King, rakip defansı her an zor duruma düşürebilecek süratli ve çabuk bir Emre Mor, çok iyi bir futbolcu olan yeni transfer Ryan Kent ve kimsenin konuşmadığı, Fenerbahçe'nin görünmez kahramanı Samual Osayi varken, Cengiz Ünder'den bahsetmek, yapılan müthiş transfer çalışmalarına kesinlikle gölge düşürür ve adeta çılgınca bir davranış olur. Türk futbolcu kontenjanı düşünülüyorsa, bu sezonun stratejik anlamda en büyük transferi büyük bir geleceği olan Altay Bayındır'ı takımda tutmak olur, hem böylelikle Fenerbahçe ve özelliklle İsmail Hoca'nın eli oldukça rahatlar, 15 milyon Euro'da kulübün kasasında kalmış olur.

Son bölümde, yazımın başlığındaki üç TÜRK futbolcusuna değinmek istiyorum, bu köşede tam altı yıldır yazıyorum, birçok aklıevvel insan, yabancı oyuncu sayısı sınırsız olsun derken, ben herzaman bunun yanlış olacağını ve yabancı oyuncu sayısının altı ile sınırlı hale getirilmesini savundum, ayrıca sayısız örnekler verdim. Türk futbolunun geleceği karanlık, kendi öz kaynaklarımıza dönmeliyiz çünkü her zaman bu topraklardan yıldız oyuncular yetişmiştir ve çoğu Avrupa'ya transfer olmuştur, mutlaka bu yolda ilerlemeliyiz diye ısrarla alt yapı ve genç oyuncular için radikal kararlar almalıyız diye her fırsatta bu düşüncemi dile getirmiştim. Ayrıca bu transfer yanlışları kulüplerimizi borç bataklığına sürükleyecek demiştim.

Şimdi üzüntü içinde bakıyorum ve kulüpler takımda oynatabileceği üç Türk futbolcusunu mumla arıyorlar ve bulamıyorlar, sondada büyük bonservis pazarlıklarına girişerek Avrupa'da oynayan Türk futbolcularının peşine düşüyorlar, bu yanlışa devam edildiği taktirde yakın gelecekte, Milli takımımızda oynatacak futbolcu bulamayacağız. Futbol Federasyonunda Başkan ve yöneticiler değişiyor ama yabancı oyuncu kuralı hep aynı kalıyor, bu düşünce tarzı Türk futbolunun altına dinamit koymaktır, artık uyanma ve silkelenme zamanıdır, hem anlamadığım ve hiç anlayamayacağım bir başka şeyde, madem sekiz yabancıya müsaade var, o zaman kulüpler neden 14 yabancıya paraları saçıp transfer ediyorlar işte ben bunun mantıksal tarafının olmadığını söylüyorum. Son söz olarak tekrardan hatırlatıyorum, yabancı oyuncu merakı ve çılgınlığı Türk futbolunu adım adım çöküşe götürüyor ve ben birçok genç yeteneğin önünün kapatılmasını üzüntüyle izliyorum.

Tolga Güneş
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum