100 liraya kıyma satılıyorsa, o ette bir şey aramak lazım

Samsun Kasaplar Odası Başkanı, petshopların Kasaplar Odası'na bağlanmasının geç kalınmış bir durum olduğunu dile getirdi

100 liraya kıyma satılıyorsa, o ette bir şey aramak lazım
27 Ağustos 2022 - 11:29

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, şu anda 1 kilo kıyma fiyatının en az 130 TL olması gerektiğini belirterek, ucuz kıyma satan kasaplar hakkında vatandaşları uyardı. Şen, "100 liraya karkas keseceksiniz, yüzde 15 kemik düşeceksiniz. Vergi, maliyet ve personel giderlerini ekleyip 100 TL'ye kıyma satabiliyorsanız, o ette bir şeyler aramak lazım" dedi.

Karkas et fiyatının 100 lira olduğu Samsun'da kilosu 100 TL'den kıyma satılmasının mümkün olamayacağını belirten Ömür Şen, "Biz bugün karkas etin kilosunu 100 liradan kesiyoruz. Bazı kasaplar bugün bile kıymanın kilosunu 100 liradan satıyor. Böyle fiyatların olması imkansız. Ben kasaplar odası başkanı olarak 130-140 liradan aşağı kıyma satamıyorsam, kıymanın kilosu çok düşük fiyatlara satılıyorsa bunda bir şey aramak lazım. Mevcut şartlarda 100 TL'ye kıyma satılamaz. Kıymanın kilosunun bu şartlarda bugün en az 130 TL olması lazım. 100 liraya karkas keseceksiniz, yüzde 15 kemik düşeceksiniz. Vergi, maliyet ve personel giderlerini ekleyip 100 TL'ye kıyma satabiliyorsanız, o ette bir şeyler aramak lazım. Halkımız bu konuda duyarlı olsun ve güvendiği kasaplardan alışveriş yapsınlar" dedi.

"Petshopların tabii ki kasaplara bağlanması gerekiyor"

Kısa süre önce çıkan genelge ile evcil hayvan dükkanlarının kasaplar odasına geçtiğini ama kaydın kahveciler odasına yapıldığına değinen Şen, "Petshopların kasaplar odasına bağlanması geç kalınmış durum. Tabii ki kasaplara bağlanması lazım. Kahveciler, manavcılar, fırıncılar ya da emlakçılar odasına mı bağlanması gerekiyor. Samsun'da sistemden yeni bir kayıt gördük. Yeni açılan bir petshopun Samsun Kahveciler Odası'na kaydolduğunu gördük. Petshop ile kahveciler odasının ne alakası var? Petshoplar da bize kayıt olacaktı ama şu ana kadar resmi olarak bir şey gelmedi" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum