Boşanma sebebi: Ekonomik açıdan cazip erkek yok

“Ekonomik açıdan cazip” erkeklerin azlığının evlilik oranlarındaki düşüşün sebebi olabileceğini ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı.

Boşanma sebebi: Ekonomik açıdan cazip erkek yok

“Ekonomik açıdan cazip” erkeklerin azlığının evlilik oranlarındaki düşüşün sebebi olabileceğini ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı.

Boşanma sebebi: Ekonomik açıdan cazip erkek yok
14 Eylül 2019 - 10:14


Journal of Marriage and Family (Evlilik ve Aile Dergisi) adlı bilimsel yayında yer alan çalışma 2007-2012 ve 2013-2017 yıllarındaki evliliklere ilişkin verileri inceledi. Veriler Amerikan Topluluğu Anketi’nin 5 yıllık kümülatif evlilik istatistiklerinin bir parçası olarak toplandı.

Cinsiyet oranı uyuşmazlıklarını inceleyen önceki çalışmalardan farklı olarak Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar belirli bir erkek ve kadını iyi bir çift yapan spesifik sosyoekonomik özellikleri araştırdı.

Araştırmacılar oranlardaki düşüşün sebebini bulmak amacıyla sahte eş profilleri oluşturmak için Amerikan Topluluğu Anketi'nin verilerini kullandı.


Daha sonra bu farazi eşlerin sosyoekonomik özellikleri, aradaki farklılıkları takip etmek için gerçek bekar erkeklerle karşılaştırıldı.

Araştırmacılar bu farazi eşlerin, evlenmemiş erkeklerin kazandıkları gerçek miktardan yüzde 58 daha yüksek bir ortalama geliri olduğunu belirledi.

Gerçek bekar erkeklere kıyasla farazi eşlerin istihdam edilme olasılıkları yüzde 30, üniversite diplomasına sahip olma olasılıklarıysa yüzde 19 daha fazla.

Araştırmacılar ayrıca, ırksal ve etnik azınlık mensubunun, bilhassa Afrika kökenli Amerikalı kadınların, ekonomik açıdan cazip olan az sayıda potansiyel eşle bir araya geldiğini bildirdi.

Bununla birlikte sosyoekonomik spektrumun alt ve üst noktalarındaki kadınların ekonomik açıdan uyumlu bir eş bulmakta daha çok zorlandığı ortaya çıktı.


Independent Türkçe'nin yer verdiği haberde, çalışmanın başyazarı Dr. Daniel Lichter şunları söyledi:

Çoğu kadın evlenmeyi umuyor ama evlenebilecek -sabit bir işi ve iyi geliri olan- erkeklerdeki mevcut eksiklik bunu giderek daha zor hale getiriyor. Özellikle de istikrarsız düşük ücretli işlerin yer aldığı mevcut esnek ekonomi şartlarında. Evlilik hala aşka dayanıyor ama aynı zamanda temelde ekonomik bir işlem. Günümüzde çoğu genç erkeğin evlilik anlaşmasına katabilecek çok şeyi yok. Bilhassa genç kadınların ortalama eğitim seviyeleri erkek taliplerini artık geçmişken.

2018’deki resmi veriler İngiltere ve Galler’deki erkek ve kadınlar arasındaki evlilik oranlarının rekor seviyede düştüğünü göstermişti.


Rakamların erişilebilir olduğu son yıl 2015’te karşı cinsle evli 239 bin 20 çift vardı. Bu rakam bir önceki yıla kıyasla 8 bin 300’den fazla bir düşüşe (yüzde 3,4) denk geliyor.

Verileri yayımlayan Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’ne (ONS) göre 2014’te 247 bin 372 evlilik gerçekleşti.


 


 

Bu haber 882 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum