Bu daha başlangıç...

NATO üyesi Türkiye, bunda başarılı olamamış, bu ihtiyacını ABD’nin ve NATO’nun tehdit olarak tanımladığı Rusya’nın S-400 hava savunma sistemi ile kapatarak yeniden şekillenen dünyada, örneği olmayan bir ilki başarmıştır...

Bu daha başlangıç...
13 Temmuz 2019 - 09:31
Hava savunma açığını NATO’nun lider ülkesi ABD’nin Patriot hava savunma sistemi ile gidermek isteyen NATO üyesi Türkiye, bunda başarılı olamamış, bu ihtiyacını ABD’nin ve NATO’nun tehdit olarak tanımladığı Rusya’nın S-400 hava savunma sistemi ile kapatarak yeniden şekillenen dünyada, örneği olmayan bir ilki başarmıştır.

Türkiye’nin bu hamlesi bütün dünya tarafından izlenmektedir ve başta Hindistan olmak üzere birçok ülke Türkiye’nin ardından bu silah sistemini tedarik etmek için sıraya girecektir.

S-400’lerin tedariki, Türkiye’nin ABD’ye karşı güçlü bir siyasi irade oluşturması ile gerçekleşmiştir.

S-400’lerin ABD’nin geliştirdiği beşinci nesil hayalet (görünmez)F-35 savaş uçağını vurmak için geliştirildiği iddiası ve Türkiye’nin bu silah sistemine sahip olması ABD’yi tedirgin etmektedir. 

S-400 hava savunma sistemi savunma silahıdır. Ancak, bu silah sistemi, Suriye sınırına yakın konuşlandırıldığında, konuşlandığı bölgeden itibaren, Suriye coğrafyasında, radar yeteneği ile 600 km, vuruş yeteneği ile 400 kilometre derinlikte etki ortaya koyarak bu ülke üzerinde uçan ve PKK-YPG’ye destek veren her ülke savaş uçağını tedirgin edebilecektir.

Benzer bir şekilde, S-400 hava savunma sistemi Akdeniz kıyılarına yakın bir bölgeye yerleştirildiğinde, radar sistemi ile 600 km, vuruş yeteneği ile 400 km derinlikte, Doğu Akdeniz’de kara suları, hava sahası, kıta sahası, münhasır ekonomik bölge gibi kavramları dışlayarak bölgenin tamamında hava sahasını kontrol edebilecek, Kıbrıs adasında konuşlanmış savaş uçakları da dahil, bölgedeki dengeleri değiştirebilecek, bölgede araştırma yapan Türk gemilerinin ve bu gemileri koruyan savaş gemilerinin güvenliğini sağlayabilecektir.

 

S-400 hava savunma sisteminin Ege kıyısına yerleştirilmesi durumunda ise bu denizdeki stratejik denge bütünü ile değişebilecektir.

Görüleceği gibi S-400 hava savunma sistemi, sadece sınırlarımız içindeki hava sahasının güvenliğini sağlayan bir savunma silahı sistemi değildir. S-400’ler gelişmiş teknolojileri, radar ve vuruş menzilleri ile sınır ötesinde, derinliklerde stratejik dengeleri değiştirerek ulusal çıkarları destekleme yeteneğine de sahiptir.

ABD’nin ve NATO’nun tehdit olarak değerlendirdiği, ABD’yi ve NATO’yu tehdit olarak gören Rusya’nın, NATO’nun kilit ülkesi Türkiye’ye bu silah sistemini satmasını, Putin’in NATO’ya karşı altın vuruşu, önemli bir başarısı olarak değerlendirmek gerekir.

S-400’lerin tedariki ile ABD’nin Türkiye’ye CAATSA yasasına göre yaptırım uygulaması gündemdedir. CAATSA yasası, Rusya, İran, Kuzey Kore gibi ABD’nin hasım olarak gördüğü ülkelere karşı uygulanmak için hazırlanmıştır. ABD’nin bu yasayı Türkiye’ye de uygulaması, NATO lideri ABD’nin, NATO üyesi Türkiye’yi resmen hasım ilan etmesi anlamına gelecek ve iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem başlatabilecektir

ABD’nin hataları, Türkiye’nin hava savunma sistemi tedarikini bu güne taşımış ve iki ülke arasında ciddi bir soruna dönüştürmüştür.

ABD benzer hataları yıllardır PKK ‘yı destekleyerek, Suriye’de PKK-YPG’yi Türkiye’ye tercih ederek, Doğu Akdeniz’de Türkiye karşısındaki haçlılar koalisyonunu açıkça destek vererek sürdürmektedir.

Yeniden şekillenmekte olan dünyada giderek yalnızlaşan ABD, Türkiye ile ilgili en büyük yanlışı, hataları nedeni ile Türkiye’yi giderek Atlantik yapısından uzaklaştırdığını, Türkiye’nin yeniden kurulmakta olan dünya düzeninde güvenliği için başka çareler aramak zorunda kaldığını anlamakta zorlandığı için yapmaktadır. Kötü yönetilen ABD’nin bu yanlışı sürdürmekte kararlı olduğu anlaşılmaktadır.

Ve bu nedenle de hızla değişen dünyada, S-400’lerin gelişi bir sonuç değil, Türkiye’nin kurulmakta olan yeni dünya düzenine uyum sağlama gayreti ile ilgili yeni bir başlangıçtır.

Nejat Eslen

Odatv.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum