"Ete ve süte öyle bir zam gelecek ki alamayacaksınız"

TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, bahar aylarından turistlerin gelmesiyle beraber et ve süt açığı başlayacağını belirterek, "Ürünler o kadar pahalı olacak ki insanlar alamayacak" dedi.

"Ete ve süte öyle bir zam gelecek ki alamayacaksınız"
19 Ocak 2022 - 22:55

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, et ve süt ürünlerine büyük zamlar geleceğini söyledi.

Solakoğlu, şu anda litresi 8-9 lira olan pastörize sütün, Nisan'da 15-16 liraya çıkabileceğini söyledi.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kılıç'a konuşan Solakoğlu, "Ürünler o kadar pahalı olacak ki insanlar alamayacak. Evet, rafta ürün var ama fiyatlar bazı insanlar için altın değerinde. Bu onlar için kıtlık. Türkiye’de bir kıtlık var ve bunun artarak devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

"TÜM ÜRETİCİLER MÜTHİŞ TALEP VAR DEYİP..."

Solakoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Ne zaman ki turistler gelmeye başlayacak o zaman ete ve süte talep artacak. Nisan ayı gibi et ve süt açığı ortaya çıkacak. Tüm üreticiler müthiş talep var deyip fiyat artırmaya başlayacaklar. Nisan mayısta fiyat artışının önü alınmayacağı için bu sefer aynı maliyetler raflara da yansıyacak.

"KIYMA 120 TL OLABİLİR"

Raftaki pastörize sütün litresini şu anda 8-9 lira, nisanda 1 Avro yani 15-16 lira civarında olacak. En az yüzde 30 en kötü senaryoda yüzde 40 fiyatı artabilir. Dolar daha da artarsa fiyat daha da yükselir. Karkas ette 60 TL olan fiyat 80 liraya çıkabilir, kıyma da 120 lira olur."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum