Neden boynuzlu bir Musa heykeli yapıldı

Celil Sadık’ın “Uygarlığın Ayak İzleri” adlı çalışması Epsilon Yayınevi’nden çıktı.

Neden boynuzlu bir Musa heykeli yapıldı
03 Kasım 2019 - 11:03 - Güncelleme: 04 Kasım 2019 - 08:59
Celil Sadık’ın “Uygarlığın Ayak İzleri” adlı çalışması Epsilon Yayınevi’nden çıktı. “Tarihli Sanat” adlı internet sayfasıyla ve “Sanatın Tarihi” (@sanatntarihi) rumuzuyla yaptığı paylaşımlarla tanınan Sadık, uygarlığı biçimlendiren sanatçılar ve eserlerini inceledi.

Celil Sadık, uygarlığı biçimlendiren sanatçıların eserlerinin öykülerini ve arka planını okuyucuya aktarırken, Leonardo, Michelangelo, Caravaggio ve Bernini gibi sanatçıları ele aldı.

Kitabın “Musa” başlıklı bölümünde, dünyaca ünlü ressam Michelangelo’nun peygamber Musa’yı resmettiği tablosunun öyküsü anlatıldı. Bu eserde Michelangelo’nun Hz. Musa’yı neden boynuzlu resmettiği incelendi.

İşte “Musa” başlıklı bölümde anlatılanlar:

“Papa’nın mezarında Rahel ve Lea’nın arasında, muhteşem görüntüsüyle Musa oturmaktadır. Peki, Musa neden böyle oturuyor? Elinde ne tutuyor? Bu heykelin hikayesi ne? Heykelin ikonografisini anlatarak sorularımızın cevabını bulmaya başlayalım.

Bu bir Eski Ahit sahnesi…

 

Musa ve İsrailoğulları, Mısır’dan kaçtıktan üç ay sonra Sina Çölü’ne ulaşmayı başardılar. Musa burada Sina Dağı’na inen Tanrı’nın yanına gidip, ondan on emri alacaktı. Bulutlar içindeki korkutucu dağa giren Musa, burada tam kırk gün kırk gece kaldı.

Bu sırada kavmini kardeşi Harun’a bırakmıştı. Tüm yetki artık kardeşindeydi. İsrailoğlulları Musa’nın bir türlü dönemediğini görünce endişelenmeye başladılar. Herkes Harun’a gidip Musa’nın nerede olduğunu sordu ona. İsrail kavmi yeni bir Tanrı istiyordu! Bunu da Harun’dan bekliyorlardı. Sonunda Harun herkesten altın küplerini istedi. Topladığı metali eritti ve biz buzağı yaptı.”“ÇOK SİNİRLENEN MUSA ELİNDEKİ LEVHAYI YERE ATIP PARÇALADI”

“Harun ve İsrail halkı buzağının önüne bir sunak yaptılar. Ertesi gün herkes kurban kesiyor, eğleniyor ve içiyordu. Bunu gören Tanrı çok kızdı ve Musa’ya, İsrail kavmini yok edeceğini söyledi. Musa halkını kurtarmak için yalvarınca Tanrı vazgeçti. Sonra iki taş levha aldı Tanrı’dan. Bu levhalara on emir yazılmıştı, hem de Tanrı’nın eliyle. Musa halkının yanına vardığında, buzağıyı ve onun çevresinde dönen halkı gördü. Çok sinirlenen Musa elindeki levhayı yere atıp parçaladı. Sonra da buzağıyı ateşe attı. Eriyen buzağıyı ezdi, sonra suya katıp tüm kavme içirdi.

Tanrı Musa’ya, yeni taş levhaları yontmasını, yazdıklarını tekrar yazacağını söyledi. Şafak sökerken yeniden dağa çağırdı onu. Musa da Tanrı’nın dediğini yaptı.

Elinde taş levhalarla Sina Dağı’ndan döndüğünde yüzünden ışık saçıldığını, parladığını bilmiyordu. Harun ve İsrail Kavmi, yüzü ışıklar içinde parlayan Musa’ya yaklaşmaktan korktular. Musa da korkmamaları için bir konuşma yaptı onlara.

İşte böyle bir sahnenin, yine bir ‘ânın’ Michelangelo tarafından muhteşem bir anıtsallıkla işlendiğini görüyoruz. Buradaki figür, Musa’nın tam da halkının biz buzağıya taptığını duyduğu anki hali sanki. Sağ elinde taş levhaları tutuyor. Sol ayağı hafifçe arkaya doğru çekilmiş. Antik dönem kıyafetleri içinde, kaslı bir Yunan Tanrısına, bir Zeus heykeline benziyor. Uzun, kıvırcık sakalları sol eline kadar iniyor.

Anatomi kusursuz işlenmiş, hatta o döneme kadar yapılan en iyi heykel çalışması olarak, tüm gösterişiyle izleyenleri büyülüyor. Musa’nın Tanrı’dan öğrendikleriyle ne kadar sinirlendiğine bir bakın… Öfkeli bakışlarında bir tür ezicilik de var. Halkının bu cahilce davranışı karşısındaki yüz ifadesi mükemmel. Hiddeti ve kudreti sonsuza kadar devam edecekmiş gibi bir izlenim veriyor bize. Zaten bir yandan da sınırsız iradeyi, gücü ve kini sembolize ettiğini, figürün tepesinden tırnağına her yerinde hissediyoruz. David heykelinde de bahsettiğimiz bir özelliği burada yine görüyoruz: Statik olduğu kadar dinamik bir figür.”

“MICHELANGELO NEDEN BOYNUZLU BİR MUSA HEYKELİ YAPTI”

Bu kaslı ve heybetli, antik dönem esintileriyle kuşatılmış Musa figürünün boynuzları olduğunu da fark etmişsinizdir. Michelangelo neden boynuzlu bir Musa heykeli yaptı? Bu genel ve yaygın bir soru. İbranice’de ‘kediren’ kelimesi iki anlama geliyor: Biri ‘ışık yansıması’ diğeri ise ‘boynuz’…. Az önce, halkının yanına döndüğünde Musa’nın yüzünden ışık yansıdığını söylemiştik. Rivayet, Michelangelo’Nun Eski Ahit’teki ‘keren’i boynuz olarak anlayıp işlemesini, kısacası bir hata yaptığı söylemini içerir. Ancak çoğu kişiye ve bana göre bu böyle değil… Michelangelo iki anlamı da biliyordu ve tercihini boynuzdan yana kullandı, demek daha doğru olacaktır. Çünkü mermer bir eserde ‘hale’ olarak bilinen ışık yansımasını yapmak ya zor olacağından ya da heykelin yapısını bozacağından kelimenin diğer anlamı olan boynuzu tercih etmesi oldukça mantıklıdır.

Zaten Michelangelo’nun başyapıt olarak nitelendirilen en iyi heykel çalışmalarında anıtsallık ve doğaüstü unsurlar görürüz. Mesela Pieta adlı eserinde Meryem’in son derece genç olması ya da David’i bir dev gibi tasvir etmesi, sanatçının anıtsallığı ufak detaylarda yansıttığının resmidir. Burada öfkeli bakışları, bukleli sakalları ve doğaüstü boynuzları ile ürpertici ve ağızları açık bırakacak güzellikte bir Musa heykeline bakıyoruz…”

Odatv.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum