Sümela Manastırı ve Ayasofya Camii açılıyor

Trabzon’da restorasyon çalışmaları tamamlanan Sümela Manastırı ve Ayasofya Camii, düzenlenecek törenlerle bugün ziyarete açılıyor.

Sümela Manastırı ve Ayasofya Camii açılıyor
31 Temmuz 2020 - 09:34
Türkiye’nin 'inanç turizmi' açısından önemli merkezlerinden biri olan Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı ile 2013 yılında müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya Camisi’nde başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Bölge turizmine büyük katkı sunan tarihi mekanlar, düzenlenecek törenlerle ziyarete açılacak.ÇALIŞMALAR 2 YIL SÜRDÜ İstanbul’da Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Trabzon’da, 7 yıl önce müzeden camiye dönüştürülerek restorasyonu başlatılan Ayasofya-i Sağir Cami-i Şerifi de ibadete açılmış olacak. Cami, 2 yıl süren çalışmaların ardından cemaatiyle buluşacak.

Caminin ibadete açık alanında bulunan freskler, özel bir sistemle namaz vaktinde otomatik olarak örtüldükten sonra, namaz bitiminde tekrar ziyaretçilere açılacak.

trabzonda-sumela-manastiri-ve-ayasofya-camii-yarin-ziyarete-aciliyor-6772-dhaphoto11.jpgSÜMELA MANASTIRI HAZIRMaçka ilçesi Altındere Vadisi'nde bulunan, Türkiye'nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan, her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği tarihi Sümela Manastırı'nda da 4 yıl süren restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Manastırda endüstriyel dağcılar, kaya düşmesine karşı yamaçları çelik ağlarla ördü.trabzonda-sumela-manastiri-ve-ayasofya-camii-yarin-ziyarete-aciliyor-6772-dhaphoto1.jpgKoro navirüs salgını nedeniyle 18 Mart’ta ziyarete kapatılan tarihi manastırın, normalleşme adımları kapsamında bir bölümü 1 Haziran'da yeniden açılmıştı. Manastır, bugün düzenlenecek törenin ardından korona virüs tedbirleri göz önünde bulundurularak ziyaretçilerini ağırlayacak. 

72 ODALI SÜMELA MANASTIRITrabzon'un Maçka ilçesinde Karadağ'ın Altındere Vadisi'ne bakan eteğinde, yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, halk arasında 'Meryem Ana' adıyla da biliniyor.


Hakkında çeşitli rivayetler de bulunan ve kuruluşu bilimsel verilere göre 13'üncü yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda bulunuyor.

4 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmalarında riskli kayaların temizliği yapılan manastırın kapılarının ziyarete açılmasıyla turist yoğunluğu yaşanması bekleniyor. Manastırda 2010 yılında binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ayini, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetmişti.

trabzonda-sumela-manastiri-ve-ayasofya-camii-yarin-ziyarete-aciliyor-6772-dhaphoto3.jpg

AYASOFYA CAMİ 1. DÜNYA SAVAŞINDA HASTANE OLARAK KULLANILDIAyasofya, yüzyıllar boyunca şehri ziyarete gelen seyyah ve araştırmacıların ilgisini çekmiştir.

1868 yılında harap durumda olan caminin Bursalı Rıza Efendi’nin teşvikleriyle yeni baştan onarıldığı bilinmektedir.

Bina, 1'inci Dünya Savaşı yıllarında sırasıyla depo, hastane ve son olarak yine cami olarak kullanılmıştır. 1958-1962 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi’nin işbirliği ile restore edilerek 1964 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmıştır.

Geç Bizans kiliselerinin güzel bir örneği olan yapı, kare-haç planlıdır ve yüksek bir merkezi kubbeye sahiptir.


Yapı ana kubbenin etrafında değişik tonozlarla örtülmüş, çatı farklı yükseklikler verilerek kiremitle kaplanmıştır. Üstün bir işçiliğin görüldüğü taş plastiklerde Hristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Dönemi İslam sanatının da etkileri görülmektedir. 2012 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen, freskleri asma tavan ve özel perdelerle kapatılan Ayasofya, 2013 yılında kılınan cuma namazıyla resmen ibadete açılmıştı.

trabzonda-sumela-manastiri-ve-ayasofya-camii-yarin-ziyarete-aciliyor-6772-dhaphoto10.jpg

trabzonda-sumela-manastiri-ve-ayasofya-camii-yarin-ziyarete-aciliyor-6772-dhaphoto6.jpgtrabzonda-sumela-manastiri-ve-ayasofya-camii-yarin-ziyarete-aciliyor-6772-dhaphoto7.jpgtrabzonda-sumela-manastiri-ve-ayasofya-camii-yarin-ziyarete-aciliyor-6772-dhaphoto12.jpgtrabzonda-sumela-manastiri-ve-ayasofya-camii-yarin-ziyarete-aciliyor-6772-dhaphoto15.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum