Türkiye Genelinin Cinsellik Alışkanlıkları

DTK International'ın Türkiye genelinde gerçekleştirdiği ''Güvenli Cinsel İlişki Araştırması'' sonuçları açıklandı.

Türkiye Genelinin Cinsellik Alışkanlıkları
15 Ekim 2019 - 09:42

DTK International'ın Türkiye genelinde gerçekleştirdiği Güvenli Cinsel İlişki Araştırması, Türklerin cinsel hayatı hakkında bilgiler veriyor. Cevapların geneline bakıldığında erkeklerin cinsellik konusunda daha açık görüşlü olduğu görülüyor.

İLK CİNSEL DENEYİM YAŞI

Yüzde 53 ortalamayla ilk cinsel deneyim, 18 yaşın altında yaşanıyor. ''16-18 yaş arasında" diyenlerin oranı yüzde 35, ''16 yaş altında'' diyenlerin oranıysa yüzde 18. 18 yaş altı ilk cinsel deneyimlerini yaşayanların yüzde 65'i ankete Antalya'dan katıldığını belirtiyor.16-22 yaşlarında ilk cinsel deneyimlerini yaşayanların oranı, yüzde 61. Heteroseksüeller yüzde 63'le ilk sırada. Onları yüzde 59'la biseksüeller ve yüzde 52'yle eşcinseller takip ediyor. 16 yaşından küçük cinsel deneyim oranı eşcinsellerde yüzde 28'e ulaşıyor.

AŞK VE CİNSEL İLİŞKİ

Erkeklerde cinsel ilişkiye girmek için aşık olmak gerekmiyor. "Birisiyle cinsel ilişki yaşamak için ona aşık olmak gerekir mi?" sorusuna, kadın ve erkek farklı cevaplar veriyor. Kadınların yüzde 62'si "evet" derken, erkeklerde bu oran yüzde 18.

"Cinsel ilişkinin en iyi kısmı hangisi?" sorusuna katılımcıların yüzde 42'si ''başlangıç'', yüzde 27'si ''cinsel birleşme'' cevabını veriyor.NE SIKLIKLA CİNSEL İLİŞKİ YAŞANIYOR?

"İstediğiniz sıklıkla cinsel ilişkiye girebiliyor musunuz?" sorusuna kadın ve erkek katılımcıların cevapları yüzde 51 ortalamayla büyük ölçüde paralellik gösteriyor: Evet

FANTEZİLER NE DİYOR?

Fantezilerse katılımcı profiline göre önemli ölçüde farklılıklar içeriyor. Kadın katılımcıların istekleri erkeklere kıyasla daha çeşitli. "her şeyi denemek isterim" cevabını veren erkeklerin oranı yüzde 24'ken kadınlarda bu oran sadece yüzde 12'de kalıyor. Kadınların fantezileri arasında, uçakta ilişkiye girmek veya cinsel içerikli bir partiye katılmak ilk sıralarda yer alıyor.

NEREDE, NE ZAMAN?

Cinsellik, zamanı, saati ve yeri, yine erkek-kadın farklılığını ortaya koyuyor. Erkeklerin yüzde 43'ü her an her yerde ilişkiye girebileceğini belirtiyor. Kadın katılımcıların cevaplarıysa yüzde 48 oranında gecede yoğunlaşıyor.

KONDOM KULLANIMI

"Son cinsel ilişkinizde kondom kullandınız mı?" sorusuna erkek katılımcıların yüzde 71'i, kadınlarınsa yüzde 66'sı "evet" diyor. Özellikle eşcinsel, 25-34 yaş grubu, kamu görevlisi ve metropol kategorilerindeki katılımcılarda kondom kullanımı yüksek.

"Ne sıklıkla kondom kullanıyorsunuz?" sorusunaysa "hiçbir zaman" cevabını veren katılımcıların oranı yüzde 42. "her zaman kondom kullanıyorum" diyen erkeklerin oranıysa yüzde 19. Bu arada katılımcıların 1/3'ü kondom satın alırken utanıyor.

Kadınların utanma oranı yüzde 35, erkeklerinse yüzde 26. Erkekler ağırlıklı olarak geri çekilme yöntemini tercih ediyor. "Partneriniz kondom kullanmak istemezse ne yaparsınız?" sorusu karşısında kadınların yüzde 32'si başka doğum kontrol yöntemleri tercih edebileceğini belirtiyor. İlişkiden vazgeçmeyi tercih edenlerin oranı da yüzde 15.

MASTÜRBASYON

"Haftada 1 kez, 2 kez, 3-6 kez, her gün" cevabını veren erkeklerin toplam oranı, yüzde 50'yi buluyor. "ayda bir kez, 2 haftada bir ve nadiren" cevabını veren erkeklerin toplam oranıysa yüzde 29.


YORUMLAR

  • 0 Yorum