GÜNÜN YAZISI

GÜNÜN YAZISI

[email protected]

Cin şişeden çıktı!..

18 Nisan 2018 - 11:29

16 yıl öncesinde olduğu gibi aynısını yaptı... Erken seçim istedi... Büyük Taarruz ile Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü, 26 Ağustos'ta hem erken milletvekili hem de Cumhurbaşkanlığı genel seçiminin yapılmasını  önerdi. Sürpriz mi oldu?.. Sizi bilmem ama bana olmadı!.. Sadece tarih konusunda biraz ters köşeye yattığımızı söyleyebilirim. Niye "biraz" dedim ona da az sonra açıklık getireceğim...

MHP Genel Başkanı Doktor Devlet Bahçeli, hem iktidar hem de kendi  "seçimler zamanında 2019'da yapılacak" söyleminin aksine seçim cinini neden şişeden çıkardı?.. Öncelikle bir hususun altını kalın çizgilerle çizeyim; Doktor Bahçeli'nin bu çıkışından MHP'de kimsenin (Kocayayla çıkışında olduğu gibi-aht-) haberi yoktu. Kutsal metin, (Bahçeli beyaz camdan konuşmalarını okumaya başlamadan önce grup konuşmalarının metni gazetecilerden itina ile büyük bir gizlilik içinde saklanırdı. Onun için biz buna kendi aramızda "kutsal metin" ismini takmıştık-aht-) dün gazetecilere dağıtılmamıştı. Öğrendiğime göre, seçim çıkışı ve tarihi MHP Başkanlık Divanı ve boş karar defterlerine imza atan MYK'da da görüşülmemişti. Kısa süre içerisinde bilgilerine baş vurduğum bazı AKP yöneticilerinin "izlenim" olarak konudan haberdar olduklarını öğrendim. Zaten, erken seçim bombası kamuoyuna düştükten sonra, R. Erdoğan süratle kurmaylarıyla bir araya geldi. AKP kulislerinde durum nasıldı?.. Bahçeli'nin erken seçim çıkışı nasıl karşılandı?.. Kafa karışıklığı hâkimdi. Doktor Bahçeli'nin çıkışını tuzak olarak görenler, "Bahçeli bugüne kadar girdiği her seçimden mağlubiyetle çıktı. Bu alanda iş bitirme garantisi var. Bizi de bu seçimde götürecek" diyorlardı. Erken seçime şiddetle karşı çıkan AKP'liler ise "Hep seçimler zamanında yapılacak dedik.  Tavizsiz 2019 dedik. Bahçeli'nin bu teklifini kabul edersek başta ekonomi olmak üzere bütün olumsuzlukları kabul etmiş algısını veririz" görüşünü savunuyorlardı. Olağan büyük kongrenin Haziran sonuna çekilmesine dikkat çeken AKP'liler ise "Genel merkeze ne zaman gitsek ve belediye başkan adayları için bir çalışma önersek, bize sürekli 'acele etmeyin hele bir Haziran geçsin' deniyordu. Demek bazıları haberdarmış" şeklinde konuşuyordu.

R. Erdoğan, Bahçeli'nin çıkışından haberdar mıydı? Hem edindiğim izlenim hem de kendi kanaatime göre; evet haberliydi. Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine herhangi bir yorum yapmadı bugün sarayda 13.30'da Bahçeli ile yapılacak görüşmeyi işaret etti. Görüştüğüm saray kaynakları özetle şunları söyledi:

"Devlet Bahçeli'nin tarihi olmayacak. Bunun nedenlerinden biri o tarihte  Hac'da insanlar. Daha sonraki bir tarih olacak. Ekim ayı içerisinde... Eldeki veriler iktidar lehine görünmüyor şu anda ama burada asıl mesele yerel seçimlerde durum daha kötü göründüğü için genel seçimler öne alınıyor. Yerel seçimlerde durum daha kötü. AKP, büyük kongresini yapacak, ardındaki heyecanla seçime gitmeyi planlıyor. Hesap daha çok onun üzerine kurgulanmış durumda..."

Peki bu bir danışıklı dövüş mü?.. Bu soruyu da Erdoğan'ın yakın çevresi şöyle yanıtlıyor:

"Tayyip Bey erken seçim için Devlet Bey'e bir tarih söyletmiştir ancak tamamen oranın dümen suyunda durmamak açısından kendi dediğini yapacak Tayyip Bey. 26 Ağustos, Tayyip Bey'in görüşü değil. Rakam 26'sı değil kesin söylüyorum. Seçim, okulların açılmasından sonra olacak Ekim ayı gibi görünüyor. 100 binin üzerinde Hacı var ve o tarihte o insanların çoğu oy kullanamaz. Bunların çoğunluğunu muhafazakâr olarak düşünürsek riske girilmez."

AKP'de yapılan yorumlara göre, MHP ile ittifakta bir sıkıntı var mı?.. Saray kaynaklarının yanıtı:

"MHP ile sıkıntı yok ama tarih o tarih değil. Kötü sonuç anketlerde MHP'nin durumu ile ilgili... Cumhurbaşkanı, seçim stratejisi olarak önümüzdeki günlerde, biz seçimlerin prensip olarak zamanında yapılmasını istiyoruz ancak özellikle ortağımız veya başka bir kelime ile ifade edecek, MHP'nin de bu yönde talebi kamuoyundan gelen baskı üzerine vs.. gibi bir değerlendirme yapacak ama tarihi kesin olarak kendi dediği tarih olarak ilan edecek."

Devlet Bahçeli'nin kendi istediği tarih olmazsa koalisyonu bozar mı sorusuna hem AKP'nin hem de sarayın ileri gelenleri "zor" diyerek yanıt veriyor. Muhalefet kanadında ise dün gün boyu, "Bahçeli her an Erdoğan'a bir sürpriz yapabilir" söylentileri dolaştı.

Doktor Devlet Bahçeli ile MHP'sinin oylarının ne yapılırsa yapılsın kar gibi eridiği ortada. Siyaset kulislerinde "MHP'deki erimeyi anketlerden Erdoğan da görüyor. Erdoğan da Bahçeli'ye bir sürpriz yaparak koalisyonu bozabilir ve tekrar HDP ile Saadet Partisi'ne yönelebilir" yorumları yapıldı.

Bana göre, Bahçeli ile Erdoğan yıllar önce (16 yıl) gizli olarak kurduğu ittifakın ortaya çıkmasının ardından ustaca, yeri geldiğinde kilometre taşlarını döşüyor. Doktor Bahçeli'nin erken seçim çıkışını NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in Ankara'ya gelişinin hemen arkasından yapması ne kadar manidar değil mi?..

Tiyatro devam ediyor!..

Kaynak Yeniçağ: Cin şişeden çıktı!.. - Ahmet TAKAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar