Yedi ayda bütçeden 20 milyar lira müteahhitlere ve müşavirlere ödenmiş

Bütçe analitik rehberinde müşavir firmalara aktarılan tutarların tamamına yakınını oluşturan “Diğer” hizmetler çok ayrıntılı tanımlanmadı

Yedi ayda bütçeden 20 milyar lira müteahhitlere ve müşavirlere ödenmiş
16 Ağustos 2019 - 10:02

Gündem

Yedi ayda bütçeden 20 milyar lira müteahhitlere ve müşavirlere ödenmişBütçe analitik rehberinde müşavir firmalara aktarılan tutarların tamamına yakınını oluşturan “Diğer” hizmetler çok ayrıntılı tanımlanmadı
para
16 Ağustos 2019 09:20


  • -

  • A

  • +
İktidarın kamu olanaklarını kullanmadan özel sektöre yaptırdığı işlerin büyük bölümünü oluşturan müteahhitlik hizmetleri ile danışmanlık hizmeti aldığı şirketlere aktardığı tutarlar yedi ayda 20 milyar liraya yaklaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan Temmuz ayı bütçe harcamaları bütçenin kara delikleri olarak isimlendirilen harcamalarda gerileme olmadığını gösterdi.
BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre harcama rakamları iktidarın tartışmalı projelere ortak imza attığı müteahhit firmalara bütçe kaynaklarını aktarmayı sürdürdüğünü gösterdi. Buna göre, 2019 yılı temmuz ayı sonunda müteahhitlik giderleri 9 milyar 599 milyon liraya ulaştı. 2 milyar 780 milyon lira ile temmuz ayı, müteahhitlik harcamalarının 2019’da zirve yaptığı ay oldu. İktidarın müteahhitlere aktardığı tutarlar arasında 5.4 milyar lira ile “Hizmet binası yapımı” ilk sırada yer aldı. Bunu 3.9 milyar lira ile “Diğerleri” kalemi izlerken 189 milyon lira ile “Hizmet tesisleri” üçüncü sırada yer aldı.

Müşavirlere 8 milyarBütçeden, “Müşavir firma ve kişilere ödemeler” adı altında da yedi ayda 8 milyar lira aktarıldı. Bunun 7.7 milyar lirası, “Diğer müşavir firma ve kişilere ödemeler” adı altında yapıldı. Üçüncü sırada da 229 milyon lira ile “İş sağlığı ve güvenliği hizmeti” alım gideri yer aldı. İktidar, müşavir firma ve kişilerden “etüt-proje bilirkişi ekspertiz, araştırma ve geliştirme, bilgisayar hizmeti, harita yapım ve alım, enformasyon ve raporlama, danışma yönetimi ve işletim, temizlik, özel güvenlik ve çağrı merkezi” hizmeti alımı yaptı.

Bütçe analitik rehberinde müşavir firmalara aktarılan tutarların tamamına yakınını oluşturan “Diğer” hizmetler çok ayrıntılı tanımlanmadı. Müşavir firmalardan alınan “diğer” adı altında alınan hizmetler şöyle sıralandı:

“Milli Savunma Bakanlığına bağlı Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığına, NATO petrol boru hattının işletme ve bakımı ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin akaryakıt ve madeni yağ sevkiyatı hizmeti karşılığında yapılacak ödemeler,

İhale yolu ile yapılan tarımsal mücadele işleri ile ilgili her türlü giderler,

Devlete ait gemilerin müşavir firma ve kişilerce işletilmesi ile ilgili giderler.

Ancak dördüncü bir kalem olarak “Yukarıda sayılan gruplara girmeyen müşavir firma ve kişilere ödemeler” denilmekle yetinildi.

“Gayrimenkulün kurum tarafından üretilebilmesi için gerekli olan proje, müşavirlik, kontrollük” hizmeti alımı için yapılan harcama da 2 milyar 392 milyon lira oldu. Bunun 1.2 milyarı proje giderleri için aktarılırken 987 milyonun “diğer” ödemeler olduğu açıklandı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum