Yeni suikastlar yaşanabilir!

Son 4-5 yıldır Türkiye ile Rusya ilişkileri arasındaki bağlar, şu an olduğu kadar kopuş noktasına hiç gelmemişti.

Yeni suikastlar yaşanabilir!

Son 4-5 yıldır Türkiye ile Rusya ilişkileri arasındaki bağlar, şu an olduğu kadar kopuş noktasına hiç gelmemişti.

Yeni suikastlar yaşanabilir!
15 Şubat 2020 - 12:04

24 Kasım 2015'te Rus uçağını Suriye'de düşürdüğümüzde ya da 19 Aralık 2016'da bir suikast sonucu Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesinden sonra bile Moskova ile Ankara ilişkileri bu kadar uzak noktalara savrulmamıştı…

Her iki olaydan sonra yapılan soruşturmalarda ciddi FETÖ izlerine rastlanmıştı. Eli kanlı terör örgütü FETÖ, Türkiye ile Rusya ilişkilerini krize sokmak ve belki de çatıştırmak istemiş ancak bu hedeflerine ulaşamamıştı.

Aslında o dönem Türkiye ile Rusya arasında yaşanacak bir çatışma, FETÖ için Türkiye'de gücünü yitirmesinin önüne geçebilmek için bir fırsat doğuracaktı. Ancak asıl ABD'nin işine gelecekti. Hedefe ulaşılamadı, ancak bu amaçtan vazgeçildiği anlamına da gelmiyor.

Bam teli İdlib… 

Aradan 4 yıl gibi bir zaman geçtikten sonra şimdi Suriye krizinde zurnanın zırt dediği yer haline gelen İdlib yüzünden Ankara ve Moskova ilişkileri yeniden gerilmiş durumda. 

Rusya'nın desteğini artırdığı Suriye ordusu sahada ilerlemeye devam ediyor. 

Bölgedeki askeri yığınağını tahkim eden Türkiye de ise ateşi körükleyen, 'yakın, yıkın' gibi sesler bu gerilimli dönemde daha çok duyuluyor.

Yoksa Rus uçağını düşürülmesi ve Karlov suikastıyla başarılamayan Türkiye-Rusya çatışması kripto FETÖ'cüler eliyle şimdi mi gerçekleştirilmek isteniyor?

Bu dediğimi yabana atmayın. Zira müttefik postuna bürünmüş Washington sırtlanları ve Brüksel çakalları Ankara'da cirit atıp duruyorlar.

Kremlin'den kritik açıklama

Bu bağlamda Rusya'dan dün dikkat çeken bir açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Türkiye'nin, hem Viyana Sözleşmesi hem de ilişkilerimizin ruhuna uygun olarak, Büyükelçimiz Aleksey Yerhov'un ve Türkiye'deki Rus şirketlerinin çalışanlarından her birinin ve Türkiye'de bulunan Rus kurumlarının güvenliği sağlamak adına gereken tüm önlemleri aldığından şüphemiz yok" dedi. Kremlin'den bu açıklama, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Yerhov'un ölüm tehditleri aldığını açıklaması üzerine yapıldı. 

Moskova'nın açıklamasındaki şu vurgular önemli: Büyükelçi, Rus şirketlerinin çalışanlarından her biri ve Türkiye'de bulunan Rus kurumları.

Bu açıklama Putin'e en yakın isimlerden olan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'dan geliyorsa, Rusya'nın ciddi şüpheleri olduğunu gösteriyor bence.

Pamuk ipliğine bağlı hale gelmiş olan Moskova-Ankara ilişkilerini tamamen koparmak için CIA'sından Mossad'ına, FETÖ'sünden DEAŞ'ına kadar her türlü karanlık yapının ortaklaşa ya da ayrı ayrı çalıştığının görülmesi gerekiyor.

İçinden geçtiğimiz bu hassas günlerde Rus diplomatik misyonlarını ya da Türkiye'deki sıradan Rusları hedef alan sansasyonel bazı saldırılara karşı teyakkuzda olunması gerektiği kanısındayım.


Orhan Dede
orhandede @ yenimesaj.com.tr

Bu haber 787 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum