Vahim stratejik hatalar... Dış politikamızın kırılma noktası

Çok bilinen bir kuraldır: Stratejide yapılan yanlışlar, taktiksel doğrularla düzeltilemez. Bu kural, askerlik alanında olduğu kadar, dış politika bakımından da geçerlidir.

Vahim stratejik hatalar... Dış politikamızın kırılma noktası

Çok bilinen bir kuraldır: Stratejide yapılan yanlışlar, taktiksel doğrularla düzeltilemez. Bu kural, askerlik alanında olduğu kadar, dış politika bakımından da geçerlidir.

Vahim stratejik hatalar... Dış politikamızın kırılma noktası
23 Eylül 2020 - 10:29

Dış politikamızın içinden çıkılmaz bir karmaşa içine sürüklenmesinin temelinde AKP hükümetlerinin yaptığı vahim stratejik hatalar yatıyor. Böyle olunca, doğru gibi görünen taktik hamleler, strateji yanlışının verdiği ve vereceği ağır zararları gidermekten uzak kalıyor.

Türk dış politikası, ulusal çıkar ve çağdaş değerler üzerinden, laik, komşularının iç işlerine karışmayan, Araplar arası ihtilaflara taraf olmaktan kaçınan, barışçı, sorunların çözümünde diplomasiyi hep önde tutan, askeri seçeneğe ancak ulusal çıkarlarının elzem kılması halinde başvuran bir geleneğe sahipti. 

İçeride ise, bütün Cumhuriyet hükümetleri, dış politikanın "milli" temelde yürütülmesine özen gösterir, önemli dış politika hamlelerini muhalefet partileri ile mutlaka danışma halinde yaparlardı. 

Yukarıda sayılan ilkelerin hepsinin isabeti on yıllar içinde kanıtlanmıştı. AKP, vahim stratejik hataları bu geleneğin tamamını yerle bir ederek yaptı.

Karar ve uygulamalarda çağ dışı dinci (ihvancı)/mezhepçi yaklaşımlar, Türkiye'nin ulusal çıkarlarının ve laiklik gibi çağdaş değerlerin yerini aldı. Irak, Mısır, Filistin, Suriye, Libya örneklerinde görüldüğü gibi, bölge ülkelerinin içişlerine açıkça müdahale edildi. Araplar arası ve Arap ülkeleri içindeki saflaşmalarda taraf tutuldu. Diplomasinin kullanımında gösterilen acz, askeri güce başvurulmasını zorunlu kıldı.

 

Böyle bir dış politikanın "milli" olması artık mümkün değildi. Nitekim, kararlar muhalefet partilerine ve hatta TBMM'ne danışılmadan alındı ve uygulandı. Oysa, "millilik" niteliği Türk dış politikasının arkasındaki en önemli güçtü. AKP, dış politikayı bu güçten mahrum etti.

KIRILMA NOKTASI: ABDULLAH GÜL'ÜN CUMHURBAŞKANI OLMASI

Türk dış politikasındaki kırılma noktası, Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanlığından ayrılması ve Abdullah Gül'ün 2007'de cumhurbaşkanı seçilmesi oldu. O yıldan sonra stratejik yanlışlar birbirini izledi. CHP genel başkanının "tarafsız cumhurbaşkanlığı yaptı" dediği, şimdilerde de "birlikte seçim kazanmayı ümit ettiği dostlarından" olan Gül, stratejik dış politika yanlışları yapılırken parmağını oynatmadı, hiçbirisine engel olmadı, hepsine onay verdi.

Bu yanlışların ülkemize maliyeti siyasi, ekonomik, askeri ve insan hayatı boyutlarıyla çok ağır oldu, oluyor. 

TAKTİK BAŞARILAR GÖZ BOYUYOR, STRATEJİK HATALARIN ZARARI KALICI OLUYOR

Suriye'ye bakalım. Beşar Esad'ı devirip yerine Müslüman Kardeşler ağırlıklı bir rejim tesis etme hayali Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye sınırı boyunca, Akdeniz'e kadar uzanan bir PKK/PYD koridoru oluşturmak üzereydi. Askeri güç kullanımı zorunlu olunca, üç ayrı harekat ile oluşum engellendi. Bunlar, taktik başarılardı. Nitekim, daha güneyde bir PKK/PYD devletçiğinin kurulması girişimleri devam ediyor. Stratejik yanlıştan dönülmediği, Esad ile işbirliği yapılmadığı takdirde, Türkiye'nin uzun erimli çıkarları hilafına, PKK/PYD devletçiği engellenemeyecek. 

Gelelim Libya'ya... Birinci stratejik hata NATO'nun, emperyalist ülkelerin aracısı olarak, Libya'ya müdahalesine destek verilmesi ile yapıldı. İkinci vahim hata, fiilen bölünen Libya'da, bütün taraflar ile diyalog içinde kalınacak yerde, ülkenin çok küçük bölümünü kontrol ediyor olmasına bakmadan, Müslüman kardeşler (ihvan) ağırlıklı Trablus'daki hükümetin yanında yer almaktı. AKP yönetimindeki Türkiye böylece Libya ile ilgilenen bütün diğer devletleri karşısına aldı. Trablus hükümeti ile alelacele yapılan ve ancak bir taktiksel başarı niteliğinde olan deniz yetki alanı mutabakatının sürdürülebilirliği, özellikle başbakan Sarraj'ın istifa edeceğini açıklamasından sonra, çok kuşkulu.

Doğu Akdeniz bakımından durum farklı değil. Bölge ülkelerinin Türkiye'yi dışarıda bırakarak yıllar içinde aralarında deniz yetki alanlarını bölüşüm anlaşmaları yapmalarına, AKP hükümeti, ilgi göstermedi. Zaten, göstermesi de mümkün değildi. Müslüman Kardeşler aşkı nedeniyle Mısır ile ilişkiler koparılmıştı. Kahire'de Büyükelçimiz yoktu. Filistin davasını Araplardan daha fazla sahiplenmek saçmalığı İsrail ile ilişkileri bozmuştu. Tel Aviv'de de büyükelçimiz yoktu. Suriye ile zaten diplomatik ilişkiler tümüyle kesikti. Ne zaman ki bölüşüm neredeyse tamamlandı ve Türkiye'nin Antalya körfezine hapsedilmeye çalışıldığı ortaya çıktı, AKP hükümeti satın aldığı sismik araştırma ve sondaj gemileriyle ve donanmamızın da desteği ile sahaya indi. Bu, gecikmeyle de olsa, doğru bir hamleydi. Ancak, sallantıdaki Trablus hükümeti hariç, bölge devletlerinin tümü yanında, ilgili bölge dışı devletlerin de karşı olması bu hamlenin geçici bir taktiksel başarı olarak kalması ihtimalini çok güçlü kılıyor.

Özetle, yanlışlardan dönülerek, Mısır, İsrail ve Suriye ile normal ilişkiler yeniden tesis edilmediği takdirde, orta ve uzun vadede taktiksel başarılar değil, sorunlar kalıcı olacaktır. Ülkemizin çıkarları ağır zarar görecektir.

Saray/AKP yönetimi yanlışları inatla sürdürdüğü gibi, olan bitenden ders de almamış görünüyor. Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmaları imzalamalarını "kınayan" dünyadaki kayda değer iki devletten birisi olarak (diğeri İran), egemen arap ülkelerinin işlerine yine karışması yanında, gülünç de oluyor.

CHP NE YAPTI

Bütün bunlar olurken CHP ne yaptı sorusu akla geliyor kaçınılmaz olarak. Söyleyeyim, CHP'nin tutumu etkisiz ve gel-git'lerle dolu...

Genel Başkan 2011 yılında Libya'ya NATO'nun müdahalesini meşru gören açıklama yaparak AKP'nin elini rahatlattı. Bir genel başkan yardımcısı yine 2011 yılında, "Esad'ın gitmesi hedefine CHP katılmaktadır" diyerek AKP'nin elini bu kez Suriye'de rahatlattı. Genel başkan PYD için "vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşum" değerlendirmesini yaptı. Yardımcısı da "siyasi kanat" dediği PYD ile görüşülebileceğini ima etti. CHP, TBMM'ne getirilen bir yıl süreli yetki tezkerelerine, bunların Suriye ve Libya'ya yapılan kalıcı askeri müdahalelerin kılıfı olduğu açık olmasına rağmen, "evet" oyu verdi. 

CHP sözcüleri son günlerde Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya limanına çekilmiş olmasını Avrupa Birliği'nin tehditleri üzerine Yunan tarafına verilmiş taviz olarak yorumluyorlar. Doğru söylüyorlar. Ancak, CHP yönetiminin öncelikle yapması gereken, taktiksel hamleler üzerinde yoğunlaşmak, bunları eleştirmek veya alkışlamak yerine, Saray/AKP hükümetinin Türkiye'nin uzun erimli yaşamsal milli menfaatlerini tehlikeye atan vahim stratejik hatalardan dönmesini sağlayacak, demokratik zorlayıcılığa dayanan yöntemleri bulup kullanmasıdır.

Şahin Mengü

Odatv.com

Bu haber 762 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum